Tato nová Evropská komise byla zvolena hlasy evropských socialistů, křesťanských demokratů, liberálů, progresivistů a zelených, a to poměrně těsnou většinou 370 europoslanců z 688 přítomných. Náš poslanec v Evropském parlamentu zvolený za hnutí SPD Ivan David hlasoval samozřejmě proti návrhu na složení nové Evropské komise. Podle prohlášení staronové předsedkyně Evropské komise bude tento nadnárodní unijní orgán pokračovat ve své dosavadní zhoubné politice tzv. plnění klimatických cílů vyplývajících z programu Green Deal EU a v politice dekarbonizace, což znamená postupnou likvidaci evropského průmyslu a evropské, tedy i naší konkurenceschopnosti a snižování životní úrovně.
Nová Evropská komise chce i nadále podporovat migraci do EU a válečný konflikt na Ukrajině, a to nejen finančně, ale i dodávkami vojenského materiálu. Je potřeba jasně odmítnout jak podobu nové Evropské komise, tak i rozsáhlé pravomoci a samotnou existenci tohoto orgánu. Evropa v našem podání musí být založena na rovnocenné spolupráci vlády suverénních národních států, jednomyslnosti a právu veta. Evropská unie naopak nesmí být řízena sborem nikým nevolených byrokratů, kteří si přejí její federalizaci, hrají si na evropskou vládu a zájmy členských států ignorují a poškozují.
Někteří pikantní eurokomisaři
Rozeberme si novou Evropskou komisi podrobněji. Zejména ty členy Evropské komise, o kterých lze mít jisté pochybnosti. Předsedkyní zůstává Ursula von der Leyenová, přes všechnu kritiku z minulosti uhájila své místo. Významné zahraniční portfolio – řekněme v roli jakési ministryně zahraničí EU, získala Kaja Kallas z Estonska. Estonská premiérka od roku 2021 dosud. Netají se silně protiruskými názory a téměř bezbřehou podporou Ukrajiny. Průmysl dostal na starosti Stéphane Séjourné z Francie. Pikantní je, že byl dlouhé roky byl ve vztahu s Macronovým nedávným premiérem Gabrielem Attalem.
Jozef Síkela, bývalý ministr průmyslu a obchodu ČR, napřed chtěl energetické portfolio, to nedostal, ale může jezdit po zemích třetího světa v rámci své agendy Mezinárodní partnerství. Kuriózní je, že řada těchto zemí dnes spíš fandí BRICS, z Afriky zase často vyprovázejí evropské politiky za pomoci různých diplomatických ústrků. Tedy pro příštích pět let pro něj nebude procházka růžovou zahradou a možná bude víc sedět v Bruselu než pobývat na cestách.
Trochu nebezpečná pro ČR vypadá Tereza Ribera Rodríguez, s portfoliem Čistá, spravedlivá a konkurenceschopná transformace. To proto, že tato paní není fanynkou jaderné energetiky, která tvoří a bude i nadále základ energetického mixu ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV