Ministr Havlíček: Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den

15.07.2019 16:05 | Zprávy

Zahájit podnikání se v České republice dá zvládnout za jediný den. Start podnikání právnických i fyzických osob v ČR je tak srovnatelný s vyspělými západními ekonomikami.

Ministr Havlíček: Společnost s ručením omezením lze založit za jediný den
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

„V ČR společnost s ručením omezeným založí notář díky přímému zápisu do obchodního rejstříku za jediný den. Hned druhý den mohou lidé začít podnikat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Ještě rychlejší je u nás zřízení živností. U těch ohlašovacích lze začít podnikat zpravidla hned po ohlášení, u koncesovaných v den, kdy rozhodnutí o udělení koncese nabude právní moci. Česká republika se tedy, co se zahájení podnikání týče, řadí mezi vyspělé západní ekonomiky. Nyní se soustředíme zejména na digitalizaci procesů, podnikatel už může vše pro živnostenský úřad provést elektronicky z pohodlí domova.”

„Start podnikání je u nás na velmi dobré úrovni, veřejnosti ale chybí informace. Lidé tak nepříliš šťastně využívají služeb zprostředkovatelů, kteří nepravdivě proces založení s. r. o. popisují jako časově i administrativně náročný. Paradoxem pak je, že i tito zprostředkovatelé k notáři stejně zajít musí, takže tento snadný jednodenní proces jen prodraží a prodlouží,“ říká prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Zavádějící či neaktualizovaná je bohužel také poslední studie Doing Business Světové banky. Ta mimo jiné říká, že jeden úřední krok při založení firmy v ČR trvá celý den. V praxi to ale rozhodně není nutné. Připravený žadatel za jediný den stihne vyřídit vše potřebné, tedy navštívit notáře, živnostenský úřad i banku. Mezi dokumenty, které by člověk, který chce začít podnikat, měl mít s sebou, patří například souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla společnosti v případě, že nebude firmu provozovat ve svém. Živnostenské oprávnění pak vznikne nové společnosti dnem zápisu do obchodního rejstříku.

Podnikatel navíc může ohlásit živnost nebo podat žádost o koncesi na kterémkoliv obecním živnostenském úřadu, kterých je v ČR celkem 227, a to i prostřednictvím Portálu občana, nebo na kontaktním místě veřejné správy, tzv. Czech POINT. Společně s ohlášením živnosti nebo s žádostí o koncesi lze na živnostenském úřadu nebo on-line podat i přihlášku k důchodovému a zdravotnímu pojištění, k registraci daní či oznámit vznik volného pracovního místa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

22:28 Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům politiků.