Daniel Herman dnes přijal v Nostickém paláci nově jmenovaného velvyslance Japonska v ČR J. E. pana Kaoru Shimazakiho.
Předmětem prvního společného setkání bylo rozšiřování vzájemné spolupráce mezi Českem a Japonskem v oblasti kultury, která je upravena dohodou z roku 1976.
Ministr kultury si s Jeho Excelencí při setkání připomněli některé významné události ve vzájemných stycích, jako např. Festival české kultury v Japonsku v r. 1999, který se konal u příležitosti 10. výročí „sametové revoluce“ , Festival české hudby v roce 2014 nebo probíhající Rok české kultury. Právě rok 2017 je v Japonsku hodně spjat s českou kulturou, a to v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a ČR.
Obě strany při dnešním rozhovoru konstatovaly, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou na velmi dobré úrovni. „Vztahy s Japonskem považuji za mimořádně důležité a jsem rád, že mezi našimi zeměmi existují pouze pozitivní témata. Dokladem těchto výborných vztahů je velmi rozsáhlá spolupráce českých a japonských kulturních institucí,“ uvedl při jednání ministr Herman.
Jednou ze stěžejních akcí Roku české kultury v Japonsku je nepochybně dnes končící výstava Slovanské epopeje v Národním centru umění v Tokiu, kterou dokonce ve čtvrtek 25. 5. 2017 navštívil i japonský císařský pár císař Akihito a císařovna Mičiko. Jednalo se o zvláštní prohlídku bezprostředně po uzavření výstavních prostor pro veřejnost.
Daniel Herman při dnešním setkání připomněl také některé příspěvkové organizace MK ČR, které spolupracují s japonskou stranou; např. Institut umění – Divadelní ústav, který v minulém týdnu v Národním centru umění v Tokiu zahájil výstavu s názvem České loutkové divadlo 3x jinak. Úzká kulturní spolupráce probíhá i s Českou filharmonií, která do Japonska zavítá na koncertní turné od 30. 9 do 8. 10. 2017. Dalšími příspěvkovými organizacemi MK, které spolupracují s Japonskem, jsou např. Národní galerie, Národní muzeum , Uměleckoprůmyslové muzeum, Moravské zemské muzeum, Moravská galerie v Brně, Národní filmový ústav či Památník Lidice.
J.E. pana Kaoru Shimazakiho na jednání doprovázela paní Toru Furugori z rady velvyslanectví Japonska, dále 1. tajemnice velvyslanectví Japonska paní Mayumi Mashimo a 2. tajemnice velvyslanectví, ředitelka Japonského kulturního centra paní Keiko Nakata.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV