Ministr Herman navštívil hrad Pernštejn, setkal se s kastelány a starosty obcí

27.07.2016 13:01 | Zprávy

Daniel Herman si v doprovodu generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové a pernštejnského kastelána Jakuba Škrabala prohlédl hrad, seznámil se s plánovanými úpravami, které Pernštejn čekají, a setkal se i s ostatními kastelány hradů a zámků v regionu.

Ministr Herman navštívil hrad Pernštejn, setkal se s kastelány a starosty obcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Státní hrad ve správě příspěvkové organizace MK ČR - Národního památkového ústavu - čekají zvelebovací práce. Jde o plány na obnovu hradu z evropských dotací. Daniel Herman jednal i s dalšími kastelány a se zástupci samospráv obcí v regionu. Odpoledne se ministr kultury na Pernštejně sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Hrad založili páni z Medlova (Pernštejnové) mezi lety 1270 a 1285. Nejstarší jádro hradu je na vrcholu protáhlého skalního útesu, jehož obvod vymezila plášťová zeď, za niž byla zasunuta válcová věž s břitem - dnes zvaná Barborka. Třípodlažní palác byl situován v jižní části útesu. V 1. polovině 14. století byl v severovýchodním koutě vybudován věžovitý druhý palác; kolem jádra vznikla vnější hradba, vymezující vnitřní - třetí - předhradí. V 1. čtvrtině 15. století za Viléma I. z Pernštejna začala výstavba "pláště", tedy budov obklopujících hradbu a budovy jádra z vnější strany. Za husitských válek a v době vlády Jiřího z Poděbrad byl Pernštejn oporou husitství. Před r. 1460 byl postižen velkým požárem, pak probíhala rozsáhlá pozdně gotická stavební činnost Jana I. z Pernštejna. Před r. 1470 byly postaveny čtvrtá brána (při věži čtyř ročních období) a věž v jižním cípu hradní ostrožny. Od druhého desetiletí 16. století do roku 1522 byl v patře starého paláce zřízen Rytířský sál, přístupný mohutným Přijímacím sálem, a v přízemí vstupní hala, kterou pernštejnští stavitelé opatřili pozoruhodnou sklípkovou klenbou. V polovině 16. století bylo budováno čtvrté patro vnitřního hradu, které však již nebylo dokončeno. Tím vývoj hradu v podstatě skončil, jeho podoba je tedy převážně pozdně gotická.

"Jsem rád, že přestože Pernštejn patří mezi nejlépe dochované hrady u nás, budou moci být využity finance z výzvy IROP na jeho opravu. Památky je třeba udržovat v dobrém stavu jak pro nás, tak i pro budoucí generace, a je logicky naší povinností se o ně starat a zvelebovat je. Navíc jsou hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zdrojem dalších financí pro rozkvět regionu, pro rozvoj služeb v místě oblíbených turistických objektů - a myslím, že i zde, na Pernštejně, máme být již na co pyšní. Děkuji odborníkům z NPÚ za jejich skvělou práci. Uvědomuji si, jak je důležité jejich nadšení pro věc. Jsou to nejen odborníci, ale také srdcaři; i proto se nyní snažím, aby jejich platy nebyly hluboko pod celostátní úrovní. Jak opakuji - lidé by za to, že pracují v kultuře a pro zachování kulturního dědictví naší země, neměli být trestáni," uvedl ministr kultury.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.