„Nadále chceme podporovat zemědělce a podnikatele v lesním hospodářství, aby investovali i v případech, kdy se jim vynaložené peníze vrací třeba až po několika letech,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zemědělci, zpracovatelé zemědělských produktů a lesní hospodáři si tak podle ministra budou moci v budoucnu opět půjčovat částky v řádu statisíců či milionů korun například na investice do strojů nebo na samotný provoz svého podnikání.
Upravená pravidla obou programů zveřejní PGRLF na svých internetových stránkách před opětovným otevřením příjmu žádostí. „U všech ostatních programů podpory, které poskytujeme, pokračuje přijímání žádostí beze změny,“ uvedl ředitel PGRLF Zdeněk Nekula.
Podpora de minimis
Téměř všichni žadatelé si také požádali o snížení jistiny úvěru, které je možné v takzvaném režimu de minimis. Podle pravidel EU jde o přijatelnou finanční podporu, která vzhledem ke svému omezenému rozsahu nemá dopad na hospodářskou soutěž.
PGRLF tak v rámci programů Investiční úvěry a Provozní úvěry umožňuje snížení jistiny úvěru, celková výše podpory poskytnutá jednomu podniku nicméně nesmí za libovolná tři po sobě jdoucí účetní období překročit korunový ekvivalent částky 15 000 eur.
Vyřazené žádosti
Podle ředitele Nekuly si však někteří zájemci tato pravidla špatně vykládají. Lze očekávat, že až 10 % žadatelů nesplní požadavek ekonomického zdraví pro poskytnutí úvěru. „Někteří to pochopili tak, že žádají o podporu de minimis a k tomu o úvěr. Správný postup je ale přesně opačný – žadatel musí splnit podmínky pro poskytnutí úvěru a teprve potom poskytujeme podporu de minimis ve formě snížení jistiny úvěru,“ vysvětlil Nekula.
Možnost čerpat investiční nebo provozní úvěr od PGRLF získají po obnovení obou programů podnikatelé, kteří se zabývají zemědělskou prvovýrobou, zpracováním zemědělských produktů, lesním hospodářstvím a zpracováním dřeva.
Ministerstvo zemědělství hodlá úvěry povzbudit zvláště oblast tuzemské živočišné výroby a také například pěstování ovoce, zeleniny, brambor či chmele. Cílem je změnit dosavadní trend, kdy se do Česka dováží stále více potravin ze zahraničí. Poskytnutý úvěr nemá sloužit k nákupu nemovitého majetku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
kampaň
Na jednu stranu nemám nic proti kampani na soucitné zacházení s kapry. Co ale nechápu, proč se do ní pouští zrovna Praha? To máte peníze nazbyt? Neměl by to dělat spíš stát nebo třeba nějaké organizace, které dostávají od státu dotace? A jak se vy sám díváte na zákaz prodeje živých kaprů? Nebylo by ...
Další články z rubriky
13:08 Ministr Lipavský: Charta proti domácímu násilí má dalších 14 signatářů
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se u příležitosti Dne lidských práv zúčastnil druhého ročníku…
- 12:01 Seďa (SOCDEM): Stále je čas něco udělat
- 11:05 Kolář (TOP 09): Musíme podpořit opozici, aby Lukašenko skončil na smetišti dějin
- 10:02 Mašek (ANO): Rostoucí nedůvěra veřejnosti v nezávislost a objektivitu České televize
- 9:03 Senátor Hraba: Intervence ve volbách ze zahraničí nemá co dělat. Zakažme ji
- 8:02 Rajchl (PRO): Blyštivý Péťa německé platy hodil na odbory. To je ale lišák