Ministr Jurečka: Zelená nafta bude i pro lesníky a rybáře

22.10.2016 10:04 | Zprávy

Poslaneckou sněmovnou včera ve třetím čtení prošla novela zákona o spotřební dani, která se týká tzv. zelené nafty pro živočišnou výrobu. Nárok na vratku za spotřební daň za pohonné hmoty budou mít zemědělci v živočišné výrobě, včetně pracovníků v lesích a rybářů.

Ministr Jurečka: Zelená nafta bude i pro lesníky a rybáře
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Marian Jurečka

„Vratku části daně ze spotřebovaných pohonných hmot budou nově dostávat také pracovníci v lesích a rybáři. Je to logický krok, protože i oni, stejně jako zemědělci, podstatnou část nafty spotřebují mimo silnice. Přitom spotřební daň je určená právě na opravy veřejné infrastruktury,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Práce lesních hospodářů i rybníkářů má pozitivní dopady na životní prostředí, pomáhá například zvyšovat retenci vody v krajině. Vratka části zaplacené spotřební daně sníží náklady na naftu spotřebovávanou při hospodaření v lesích a umožní navýšit investice do pěstebních a těžebních technologií, šetrnějších vůči lesním ekosystémům, chovatelé ryb budou moci zintenzívnit péči o spravovaná vodní díla. Podle předběžných odhadů se předpokládá roční daňová úleva maximálně 270 milionů korun pro lesní hospodáře a dodavatele lesnických služeb a nanejvýš 20 milionů pro rybníkáře.

Vratku ze zelené nafty již v současnosti dostávají zemědělci podnikající v rostlinné výrobě a zemědělští podnikatelé provozující lesní školkařskou činnost na zemědělském i lesním půdním fondu.  Systém daňových úlev pro zemědělce existuje také v dalších zemích EU (např. Německo, Polsko).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Čunek byl položen dotaz

Podle čeho soudíte, že je slovní hodnocení slabost?

Vždyť přeci i to může být negativní a neřekne slovní hodnocení mnohdy víc než samotná známka? A když jste u těch negativních emocí u dětí, nemyslíte, že jich denně zažívají dost i bez nějakých známek?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Notičky už jsou na cestě

9:15 Rajchl (PRO): Notičky už jsou na cestě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očekávanému růstu cen energií a pohonných hmot