Takový je výsledek první etapy programu Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích. Náklady na zadržení 1m3 se podařilo udržet pod 250 korunami.
„Program Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích je zaměřený na zadržení vody, zlepšení vodního hospodaření v krajině i na technickou infrastrukturu. První etapa programu je u konce a svůj cíl splnila. Pomohli jsme obcím, státním podnikům Povodí i Lesům ČR spolufinancovat celkem 1 288 akcí. Mimo jiné vzniklo 37 nových rybníků a zásobní prostor malých vodních nádrží se zvýšil o 1,4 milionu metrů kubických,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Díky většímu zásobnímu prostoru bude možné na malých vodních nádržích lépe zadržovat případné povodňové vlny či naopak zajistit vodu obyvatelům i krajině v suchých obdobích. S pomocí dotací z MZe mohly obce, státní podniky Povodí a Lesy ČR také opravit koryta řek a potoků nebo odstranit sedimenty ze dna. Z první etapy programu se financovaly i opravy hrází rybníků a stavby bezpečnostních přelivů i výpustných zařízení. Náklady na zadržení 1m3 se podařilo udržet pod 250 korunami, což svědčí o mimořádné efektivitě vynaložených nákladů.
„Zadržování vody v krajině, hospodaření s vodou, péče o vodní díla a vodní toky je celospolečenským veřejným zájmem, který ještě vzrostl po několikaletém stále se prohlubujícím suchu. Na suchá období musíme být připraveni a mít k dispozici odpovídající prostředky, které je dokážou zmírnit,“ uvedl ministr zemědělství Nekula.
Dotační příspěvek MZe na první etapu programu dosáhl 2,035 miliardy, žadatelé doplnili z vlastních zdrojů ještě 1,093 miliardy korun. Celkové prostředky tedy dosáhly výše 3,128 miliardy korun. Opravy, rekonstrukce i nové stavby financované programem se podařilo dokončit podle plánů, přestože situaci stavebních firem zkomplikoval Covid i válka na Ukrajině.
Vzhledem k velkému zájmu obcí a svazku obcí o tento typ dotací připravilo MZe navazující program. Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích – 2. etapa je naplánována do konce roku 2024. První projekty již byly úspěšně zrealizovány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV