Ministr Nekula: Přímé platby přispějí k rozvoji menších farem

24.03.2023 8:36 | Tisková zpráva

Ministerstvo zemědělství připravilo pět nových nařízení vlády, která do roku 2027 stanoví podmínky pro vyplácení hlavních zemědělských dotací.

Ministr Nekula: Přímé platby přispějí k rozvoji menších farem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Opatření se týkají ekologického zemědělství, šetrného hospodaření, zmírňování dopadů klimatické změny i pomoci producentům posílit jejich postavení při vyjednávání s obchodními řetězci. Materiály dnes projednala vláda.

Návrh nařízení vlády o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům stanoví pravidla pro vyplácení přímých plateb, tedy hlavní zemědělské dotace. Příspěvek motivuje zemědělce k hospodaření šetrnému k přírodě, například tím, že nechávají část orné půdy ležet ladem nebo zvyšují podíl organické hmoty v půdě. Platby také přispívají k šetrnému zacházení s přírodními zdroji a omezení chemických látek.

„Kromě už delší dobu fungujících přímých plateb, jako je základní platba na plochu, se od letošního roku nově zavádí platba pro malé zemědělce, doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost a takzvaná ekoplatba. Přímé platby tak více přispějí k rozvoji menších zemědělských farem a zároveň budou motivovat k šetrnějším postupům hospodaření,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ekoplatba je zaměřená na péči o krajinu a šetrné zacházení s přírodními zdroji. Platba pro malé zemědělce se bude vyplácet maximálně na 4 hektary zemědělské půdy farmám do velikosti 10 hektarů. Doplňková redistributivní platba se poskytuje všem žadatelům na maximální výměru 150 hektarů obhospodařované půdy. V rámci přímých plateb dostávají dotace také mladí zemědělci, kteří budou muset nově prokázat aspoň minimální zemědělskou kvalifikaci.

Příspěvek jde rovněž na tzv. citlivé komodity, kterými jsou brambory pro výrobu škrobu, chmel, ovoce a zelenina, které potřebují náročnou péči, cukrovou řepu, bílkovinné plodiny, a chov masných telat, dojnic, ovcí a koz. Do roku 2027 je na přímé platby určeno 98 miliard korun, které jdou plně ze zdrojů Evropské unie. Ročně o ně v ČR žádá přes 30 tisíc žadatelů na přibližně 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích