Ministr Petříček: Otázka lidských práv je čím dál palčivější

09.12.2019 21:23 | Zprávy

V pondělí 9. prosince 2019 zasedala v Bruselu Rada pro zahraniční věci. Hlavními tématy jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU byly vztahy EU - Afrika, posilování a ochrana lidských práv a efektivnější fungování společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Vedoucím české delegace byl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ministr Petříček: Otázka lidských práv je čím dál palčivější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Ministři na okraji Rady pod záštitou řeckého ministra zahraničí absolvovali pracovní snídani s ministry zahraničních věcí Severní Makedonie a Albánie. „Region Západního Balkánu a jeho integrace do Evropské unie patří mezi klíčové zahraničněpolitické priority České republiky. Proces integrace plně podporujeme, protože jej považujeme za nejlepší způsob zajištění stability a prosperity v regionu i na evropském kontinentu jako celku. Z pohledu ČR splnily obě zmíněné země podmínky pro zahájení přístupového procesu a Evropská rada by v březnu 2020 měla v tomto ohledu přijmout pozitivní rozhodnutí,“ podotknul ministr Petříček.

Úvodním bodem Rady byly vztahy EU s Afrikou, diskuse ministrů se zaměřila na aktuální situaci v Africe a na zhodnocení vztahů mezi EU a Africkou unií. Ministři hovořili o nadcházejícím ministerské setkání EU a Africké unie, které by se mělo uskutečnit počátkem příštího roku ve rwandském Kigali, a také o přípravách na summit EU a Africké unie v Bruselu v závěru r. 2020.

Ministři se shodli, že spolupráci s Afrikou je třeba posunout na vyšší úroveň, a v této souvislosti ocenili také to, že posílení těchto vztahů si za jeden ze svých prioritních cílů vytkla také nová Evropská komise. Klíčem k hospodářskému rozvoji Afriky bude výrazný nárůst přímých zahraničních investic a rozvoj soukromého sektoru. Další důležitou prioritou dialogu mezi EU a Africkou unií bude spolupráce při zvládání nelegální migrace, návratů a zpětných přebírání osob. „V souvislosti s rostoucí dynamikou vývoje v Africe je třeba přesunout těžiště naší spolupráce směrem k rovnoprávnému a oboustranně výhodnému partnerství,“ poznamenal ministr Petříček.

ČR podporuje úsilí EU o stabilizaci severní Afriky, Sahelu a Afrického rohu a postupně zvyšuje svou angažovanost v Mali. Kromě toho jsme velmi aktivní také v rozvojové a humanitární pomoci, např. v Etiopii.

V rozpravě o posilování a ochraně lidských práv se ministři zahraničních věcí EU dotknuli negativních trendů v oblasti lidských práv, potlačování svobody médií, pronásledování obránců lidských práv a občanské společnosti.

„Otázka lidských práv je čím dál palčivější, což ukazuje nedávný zásah Ruska proti působení české organizace Člověk v tísni. Těmto akcím ze strany Ruska je třeba čelit. Jsem přesvědčen, že snahy Ruska o postupné přerušování kontaktů mezi tamní občanskou společností a jejími západními partnery budou vyžadovat reakci EU i jednotlivých států. Navíc je zde v sázce jeden z pěti principů přístupu EU k Rusku, který se týká zvýšené podpory ruské občanské společnosti,“ řekl k této otázce ministr Tomáš Petříček.

Během neformálního oběda s novým vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem projednala Rada fungování společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Ministři společně s vysokým představitelem řešili, jak zefektivnit SZBP, a shodli se na tom, že je třeba maximálně využívat všechny nástroje SZBP, být operativnější a viditelnější na světové scéně.

Před vlastním zasedáním Rady pro zahraniční věci se v neděli 8. prosince 2019 uskutečnila neformální večeře ministrů zahraničních věcí V4 a zemí Beneluxu. Ministři zahraničí sedmi zemí debatovali o rozšíření EU, o energetických a klimatických otázkách, o brexitu nebo o vztazích EU s Ruskem a Čínou. Prodiskutovali také problematiku vlády práva či strategickou agendu a priority nové Evropské komise. Další rozprava se vedla o výzvách, před kterými stojí současná EU. Mezi ně patří potřeba vytvoření silné, efektivní, konkurenceschopné a bezpečné Evropy. V závěru setkání se ministři shodli na tom, že je třeba pokračovat v setkávání v tomto regionálním formátu Benelux a V4 a i nadále udržovat a rozvíjet vzájemné kontakty a komunikaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

23:08 Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

Komentář na facebookovém profilu k novoročnímu provozu v strakonické porodnici