V Taškentu ministr podepsal memorandum o porozumění mezi MPO a Ministerstvem těžebního průmyslu a geologie Uzbekistánu, které má zdůraznit význam nově vzniklé stálé pracovní skupiny pro spolupráci v oblasti těžební průmysl a geologii. Podnikatelské mise se za podpory Hospodářské komory ČR zúčastnilo 20 zástupců českých firem.
„Ruská agrese na Ukrajině má ekonomické dopady nejen na Evropu, ale také na země Střední Asie. Tyto země tak hledají, stejně jako Česká republika, spolehlivé partnery. My nabízíme dodávky českých řešení, know-how a technologií, Uzbekistán a Tádžikistán pak zejména strategické nerostné suroviny. Právě v oblasti nerostných surovin jsem s Uzbeky podepsal memorandum o porozumění, díky kterému vznikne pracovní skupina, kde budou naši odborníci hledat nové příležitosti v této oblasti,“ říká ministr Síkela s tím, že tak Česko pokračuje v diverzifikaci a zbavování se závislosti na nepřátelských režimech.
České společnosti působící v ekonomicky silnějším Kazachstánu pociťují čím dál větší nasycenost tamního trhu z hlediska možností uplatnění. Uzbekistán je se svými 36 miliony obyvatel jednak největší, ale také nejrychleji ekonomicky rostoucí (2021 – 5,3 %, 2022 – 5,7 %) zemí Střední Asie. Perspektivní segmenty pro české firmy jsou prakticky totožné jako v dalších zemích Střední Asie – těžba nerostných surovin, petrochemie, energetika nebo strojírenství. Řada českých firem v sousedním Kazachstánu má zřízeny pobočky či servisní centra, expanze do této země se jeví jako logický krok.
V nedávné době došlo k podpisu kontraktu mezi skupinou OMNIPOL a národním dopravcem Uzbekistan Airways ohledně dvou letadel pro tuto leteckou společnost. Během podnikatelské mise předal regionální ředitel této české firmy první ze dvou letadel L-410 UVP-E20. Výhledově je velký potenciál spolupráce s Uzbekistánem v energetice. „Potenciál pro spolupráci v oblasti energetiky mezi Českou republikou a Uzbekistánem vidíme v celé řadě oblastí. Hlavním zájmem tuzemských firem je možnost podílet se na výstavbě nebo modernizaci tepelných elektráren a spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů energetiky, například ve sféře malých vodních elektráren a modernizace přenosové soustavy. Uzbekistán těží zemní plyn a ropu, můžeme pomoci například s geologickým průzkumem a s rekonstrukcí zastaralých plynovodů,“ dodává ministr Síkela.
Pro větší podporu českých podnikatelů a prohloubení partnerství plánuje agentura CzechTrade otevření zahraniční kanceláře v Taškentu. Kancelář může poskytovat také podporu exportérům v sousedním Tádžikistánu a v závislosti na aktuální situaci také v Turkmenistánu. Do té doby budou exportérům od července 2023 pomáhat zástupci již existující kanceláře v kazašské Almaty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV