Ministr Síkela: Strategie inteligentní specializace pomůže ČR zacílit výdaje na výzkum a inovace

04.06.2022 8:35 | Tisková zpráva

Aktuální bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací.

Ministr Síkela: Strategie inteligentní specializace pomůže ČR zacílit výdaje na výzkum a inovace
Foto: MPO
Popisek: Jozef Síkela je ministrem průmyslu a obchodu

Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

„Nová národní strategie posílí pozici České republiky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a oživí naši ekonomiku. Naším cílem je zajistit efektivní zacílení veřejných, ale i soukromých finančních prostředků do prioritních inovativních oblastí tak, aby byl plně využit znalostní a výzkumný potenciál naší země," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Národní výzkumnou a inovační strategii pro inteligentní specializaci (Národní RIS3 strategie) pro nové programové období 2021 – 2027 schválila Evropská komise. Účelem strategie je na národní i regionální úrovni definovat výzkumné a inovační priority pro vytváření konkurenčních výhod jednotlivých zemí, krajů a konkrétních aktérů výzkumného a inovačního ekosystému.

„Snaha koncentrovat značný objem prostředků z fondů EU na podporu výzkumu a inovací pouze na omezený okruh témat, která jsou na základě analýz identifikována jako prioritní, je důležitým krokem k posílení těch oblastí, v nichž může Česká republika dosáhnout významného pokroku a prorazit i v globálním měřítku. Proto Evropská komise podmiňuje investice z EU fondů do výzkumu a inovací právě existencí a průběžnou realizací Strategie pro inteligentní specializaci,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který je zároveň pověřený řízením agentury CzechInvest.

K analýze budoucího vývoje, na který strategie klade velký důraz, je používán mj. nástroj z dílny Technologického centra Akademie věd ČR, který je určený právě k identifikaci technologických trendů. Nástroj s názvem Horizon scanning je schopen pracovat s obrovskými objemy dat. Tento systém kombinuje automatické metody s prvky umělé inteligence a expertního posuzování. Jeho výstupem jsou zprávy o vývoji v jednotlivých technologických oblastech, které se opírají o analýzu desítek tisíc odborných datových zdrojů.

„Práce se scénáři budoucího technologického vývoje je trendem, který se prosazuje u těch nejpokročilejších světových ekonomik. To, že se Česká republika řadí mezi ně, je dobrou zprávou pro českou ekonomiku a příslibem další prosperity,“ říká národní RIS3 manažer Daniel Všetečka.

Pro zajištění co možná nejefektivnější implementace RIS3 strategie probíhá od roku 2020 podpůrný projekt Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3. Na projektu spolupracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, agentura CzechInvest, Technologická agentura České republiky a Technologické centrum Akademie věd České republiky. Projekt je spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Mně to připadá, že se vracíme před rok 1989

17:17 Adamec (ODS): Mně to připadá, že se vracíme před rok 1989

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…