To je cíl nové středoevropské pobočky energetické platformy EU, která by tak měla přispět ke společným nákupům plynu, LNG a vodíku. V Praze ji založil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela společně s generální ředitelkou pro energetiku Evropské komise Ditte Juul Jorgensen.
V Praze se konalo zahajovací setkání středoevropské pobočky Energetické platformy EU pro společné nákupy plynu, LNG a vodíku. Tato pobočka sdružuje devět zemí Evropské unie (Česká republika, Rakousko, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Itálie, Polsko, Slovinsko a Slovensko) a také Ukrajinu a Moldavsko.
Česká republika se stala spolupředsedajícím této pobočky. „Společné nákupy plynu a jeho následné spravedlivé přerozdělování mezi jednotlivými státy EU jsme od počátku ruské agrese prosazovali jako jednu z cest, jak se zbavit závislosti na Rusku,“ uvedl ministr Síkela a dodal: „Umožní nám to získat lepší vyjednávací pozici při získávání energetických zdrojů ze třetích zemí.“
Hlavním cílem v nadcházejících týdnech je společně připravit akční plán, který identifikuje úzká místa v dodávkách plynu a navrhne jejich urychlená řešení. Akční plán bude následně postoupen speciálně vytvořené pracovní skupině Evropské komise, která bude dbát na jeho plnění prostřednictvím agregace a?strukturování poptávky a optimalizace a?transparentního využívání infrastruktury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.