Ministři zodpovědní za energetiku schválili na jednání v Lucemburku úpravu pravidel trhu s elektřinou. Jedná se o zásadní krok k posílení stability trhu a ochraně domácností a firem. Zástupci členských států se také věnovali aktuální energetické situaci na Ukrajině nebo připravenosti na zimu. Českou republiku na jednání zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„Ruská agrese na Ukrajině nám ukázala, že je třeba posílit ochranu spotřebitelů a zvýšit stabilitu a předvídatelnost trhu s elektřinou. Včera jsme s ostatními ministry schválili klíčovou úpravu, díky které toto pomůžeme zajistit. Výsledkem bude odolnost trhu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, předvídatelnost nákladů na energie do budoucnosti a posílení konkurenceschopnosti našeho průmyslu,“ říká ministr průmyslu a obchodu a dodává: „Evropu čekají výzvy v souvislosti s dekarbonizací, rozvojem obnovitelných zdrojů, ukládáním energie a využívání flexibility. Proto považuji tuto reformu za naprosto zásadní.“
Navržené změny umožní provozovatelům přenosových i distribučních soustav zavést nový nástroj, který bude cílit na snížení spotřeby ve špičkách, což by mělo vést ke snížení cen elektřiny a snížení spotřeby plynu. Umožňuje jim také používat data z chytrých měřicích zařízení pro zvýšení flexibility a zefektivnění řízení energetického systému.
Úpravy pravidel trhu s elektřinou usilují zejména o ochranu zákazníků a posílení jejich pozice na trhu s elektřinou. Dodavatelé elektřiny budou mít nově povinnost nabízet zákazníkům smlouvy s fixní délkou a fixní či dynamickou cenou, přičemž nejdůležitější podmínky budou muset být uvedeny transparentně a přehledně. Stejně tak se počítá se zapojením zákazníka do trhu s elektřinou, například díky právu na sdílení energie z obnovitelných zdrojů bez nutnosti zakládat energetické komunity.
Nově bude také možné regulovat cenu elektřiny pro domácnosti a malé a střední podniky v případě vyhlášení mimořádné tržní situace. K tomu může dojít pouze na omezenou dobu a za předpokladu, že ministři na základě návrhu Evropské komise a při splnění předem stanovených podmínek schválí vyhlášení stavu unijní krize cen energií. Jedná se o zásadní nástroj pro omezení negativních dopadů vysokých cen energií.
Revize směrnice usiluje i o posílení odolnosti dodavatelů elektřiny, čímž chce Evropská unie předejít krachům energetických společností. Národní regulační orgány budou muset zajistit, aby dodavatelé uplatňovali strategii, která posílí jejich odolnost a sníží riziko krachů dodavatelů elektřiny. Revize představuje návrh na povinné zavedení dodavatelů poslední instance na národní úrovni a jejich základní povinnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV