Jednání bylo pro obě strany příležitostí ke zhodnocení spolupráce Česka a Norska v oblasti kultury.
Smluvní základnou spolupráce mezi oběma zeměmi je Dohoda o kulturních vztazích mezi Československem a Norskem z roku 1937, dále Programem kulturní, školské a vědecké spolupráce mezi vládami ČR a Norského království z roku 1997.
Propagaci severských zemí v ČR zajišťuje Skandinávský dům se sídlem v Praze. Norsko se prezentovalo na několika významných akcích podporovaných Ministerstvem kultury. V roce 2015 mělo svoji prezentaci v hlavní sekci a v Sekci zemí a regionů na mezinárodní přehlídce scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale. V roce 2016 bylo Norsko součástí společné prezentace severských států na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy. Byly podpořeny překlady české literatury do norštiny a výjezdy českých spisovatelů na autorská čtení do Norska.
Významným bodem kvality vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Norskem je především spolupráce na projektech financovaných z prostředků finančních mechanismů EEA/Norských fondů. „Norsko do těchto fondů přispívá z 98% a jeho vklad tedy představuje podstatný prostředek k posílení česko-norské bilaterální spolupráce.Díky norským fondům se od roku 2004 podařilo v České republice obnovit či zachránit celou řadu kulturních památek,“ doplnil ministr Staněk a dodal, že spolupráci na projektech směřovaných pro oblast kultury považuje za mimořádně úspěšnou.
V současné době probíhá období FM3 pro léta 2014-2019 (2021), kdy celková grantová podpora programu Kultura činí 28,2 mil. EUR.
Ministr kultury se s Její excelencí zároveň rozloučil, protože její diplomatická mise v ČR končí, a poděkoval jí za skvělou spolupráci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV