Jedná se o subtyp H5N8 nebezpečný pro ptáky, jehož přenos na člověka nebyl dosud nikdy zaznamenán. V současné době probíhá stanovení patogenity viru. U volně žijících ptáků byla tato nákaza v ČR naposledy potvrzena v roce 2017, v chovu drůbeže loni v únoru. „Nejdůležitější nyní je, aby se zamezilo šíření nákazy do chovů, chovatelé by proto měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků. Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
V případě potvrzení výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků se ochranná opatření (tj. vymezení kontrolní oblasti (3 km) a monitorovací oblasti (10 km) kolem místa nákazu uhynulého volně žijícího ptáka), vyhlašují pouze v případě, že se jedná o subtyp H5N1 potenciálně nebezpečný i pro člověka. Přesto provede Státní veterinární správa (SVS) v aktuálním případě v oblasti 10 km kolem místa nálezu soupis komerčních chovů drůbeže a kontrolu dodržování biologické bezpečnosti.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV