Vzniknou rovněž programy podporující zdraví, dobrovolně realizované zaměstnavatelem na pracovišti. K dalším změnám dojde v oblastech asistované reprodukce, ochranného léčení, posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, sportu a dalším činnostem, genetických vyšetření a řadě dalších oblastí.
„Všechny změny v této novele obsažené byly pečlivě diskutovány s odbornou i laickou veřejností a jde o výsledek dlouhodobé spolupráce našich odborníků a legislativců s dalšími resorty, profesními komorami, odbornými společnostmi a mnoha dalšími. Jde o skutečně průřezový zákon, který občanům bezpochyby zjednoduší život,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Zákon podporuje a motivuje zaměstnavatele k větší a efektivnější motivaci zaměstnanců využívat stávajících nástrojů prevence. Jde například o screeningové programy či preventivní prohlídky. Vedle pracovnělékařských služeb, zaměřených na zdravotní prevenci související s výkonem práce, tak mohou být tyto programy vhodným nástrojem k podpoře využívání obecné preventivní zdravotní péče.
Novela ruší povinné pracovnělékařské vstupní prohlídky pro profese v 1. kategorii. Zaměstnavatel i uchazeč o zaměstnání však provedení vstupní lékařské prohlídky mohou i nadále vyžadovat. Cílem je odstranění administrativních povinností se zachováním shodné úrovně ochrany veřejného zdraví a ochrany zdraví na pracovišti.
Změní se i posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, sportu a dalším činnostem. Skončí povinnost před přijetím uchazeče ke studiu na střední škole dodat posouzení zdravotní způsobilosti ke studiu, a to u oborů, které nemají zdravotní kontraindikace. Povinné potvrzení zůstane jen u oborů se zdravotním omezením. Ruší se i povinnost každoročního posudku o zdravotní způsobilosti u dětí, které rekreačně sportují v nejrůznějších oddílech. Zůstane pouze u sportovních profesionálů. Tyto změny přinášejí snížení administrativní, finanční i časové zátěže u rodičů i lékařů.
V oblasti asistované reprodukce dochází k zastropování výše náhrady výdajů spojených s darováním, které budou moci centra asistované reprodukce hradit dárcům reprodukčních buněk na základě jejich žádosti. Dále se omezuje počet darování zárodečných buněk v centrech asistované reprodukce u dárkyně vajíček na šest odběrů za celý život, a to zejména s ohledem na ochranu zdraví dárkyň.
Detaily naleznete v přiloženém shrnutí ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV