Celková výše dotace na podporu osmi vybraných center činí téměř 117,5 milionů korun a je hrazená z projektu „Podpora vzniku Center duševního zdraví III“. Každé z Center duševního zdraví může čerpat dotaci ve výši až 14,9 milionů korun určenou pro poskytovatele zdravotních psychiatrických a psychologických služeb v těsné spolupráci s poskytovateli sociálních služeb v rámci nově zaváděného modelu multidisciplinárního týmu, a to po dobu 18 měsíců. V rámci pilotního provozu bude ověřován model péče o osoby s chronickým duševním onemocněním v jejich přirozeném prostředí.
„Centra duševního zdraví poskytují služby založené na převážně terénní práci multidisciplinárního zdravotně-sociálního týmu, který minimálně polovinu času tráví v přirozeném prostředí osob s duševním onemocněním. Účinnou pomoc tak získají nikoli za zdmi ústavů, ale v bezpečí a pohodlí svých domovů. Jedná se jednoznačně o revoluční změnu v systému péče o duševně nemocné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Program Podpory Center duševního zdraví je součástí Strategie reformy psychiatrické péče (ZDE) schválené Ministerstvem zdravotnictví ČR, jejímž záměrem je přesun hlavní péče o osoby s vážným duševním onemocněním do jejich přirozeného prostředí. Cílem Programu je pilotní zavedení komplexních zdravotních a sociálních služeb poskytovaných Centry duševního zdraví, ověření jejich fungování v konkrétních podmínkách a využití výstupů pilotního ověření při dalším zavádění Center duševního zdraví do praxe poskytování služeb lidem s psychiatrickým onemocněním.
Odborná komise složená ze zástupců Svazu zdravotních pojišťoven ČR, Všeobecné zdravotní pojišťovny, Asociace krajů ČR, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Ministerstva práce a sociálních věcí a zástupců odborných útvarů Ministerstva zdravotnictví, na základě stanovených kritérií vybrala centra, která doplní síť v těch krajích, kde dosud vzniklo jedno až dvě centra tohoto typu, případně, kde ještě žádné centrum nevzniklo. Hodnotící komise posuzovala všech přijatých 16 žádostí o dotaci a rozhodla, že by se v letošním roce měla otevřít centra: Beskydské CDZ ve Frýdku-Místku, CDZ Brandýsko v Brandýse nad Labem, CDZ Fénix v Kyjově, CDZ Chrudim, CDZ Klatovy, CDZ Olomouc, CDZ Ostrava a CDZ Ústí nad Labem.
Stále však zůstávají regiony, kde dosud žádné centrum nevzniklo, a zároveň také není naplněn plánovaný počet pilotních center, kterých podle Strategie reformy psychiatrické péče vznikne 30. Proto Ministerstvo zdravotnictví zvažuje vyhlášení další a v tomto programovém období již poslední výzvy k podpoře, a to na přelomu srpna a září tohoto roku s plánovaným zahájením realizace od 1. ledna 2021.
Výsledek hodnocení žádostí o dotaci z Programu Podpory Center duševního zdraví III
V tabulce jsou uvedeni jednotlivý žadatelé vždy za sociální a zdravotní část s uvedením výše navržené dotace k poskytnutí tak, že dva subjekty (za sociální a zdravotní část), případně jeden subjekt splňující všechny podmínky, vytvoří jedno CDZ.
Pilotní provoz osmi vybraných Center duševního zdraví bude hrazen z projektu Podpora vzniku Center duševního zdraví III, který vychází ze Strategie reformy psychiatrické péče (ZDE) a je realizován Ministerstvem zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV