Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane poslanče. V prvé řadě musím říci, že mám pocit, že se tady trošku odehrává bouře ve sklenici vody, protože skutečně zatím nepadlo žádné rozhodnutí o této věci. Nikterak vláda nerozhodla. Není zde žádné rozhodnutí, že skutečně ten odbor se přesune pod Ministerstvo zdravotnictví. Otevřela se zatím pouze diskuse. Ta diskuse se vede. Příští týden proběhne několik jednání včetně jednání pana premiéra s panem Vobořilem a dalšími.
Já se sejdu sám s Asociací neziskových organizací. Takže je to spíše myšlenka. Ta myšlenka je vedena tím, že Úřad vlády by měl spíše fungovat jakožto určitá servisní organizace pro vládu, pro premiéra. A že ty agendy, které jsou tam věstné, by měly jít na věcné rezorty. A já si nemyslím, že protidrogová politika se netýká zdravotnictví. Naopak, závislost je primárně nemoc. A proto musíme cílit skutečně primárně na ten zdravotní systém tak, aby fungoval. Aby pak byl v prevenci těch negativních vlivů na kriminalitu, sociální dopady apod. Ostatně, když se podíváme v EU, tak většina států má tuto problematiku řešenou pod Ministerstvem zdravotnictví. Dělal jsem si analýzu. Sedmnáct států má protidrogovou problematiku pod Ministerstvem zdravotnictví. Pouze čtyři pod premiérem, resp. pod nějakým Úřadem vlády. Takže není pravdou, že by v tom (?) byla nějaká anomálie, v tom evropském kontextu. Tím já neříkám, že to dneska nefunguje nějak zásadně. Dobře. Ale nemyslím si, že to, že se ta... případně, neříkám, není to zatím vůbec potvrzeno, že by se ta agenda přesunula na Ministerstvo zdravotnictví, a že by to mělo nějaký zásadní dopad.
Ostatně Ministerstvo zdravotnictví už dnes je koordinátorem např. oblasti tabáku a alkoholu. To spadá do sekce Ministerstva zdravotnictví a je tomu tak i v jiných státech. Jsme gestorem právních předpisů v oblasti protidrogové politiky a na Ministerstvu zdravotnictví jsou plně funkční i meziresortní skupiny k problematice alkoholu a tabáku, kde zasedá ministerstvo školství, práce a sociálních věcí, vnitra atd. Takže už dnes vedeme určitou agendu protidrogové politiky, která má ten nadresortní, meziresortní charakter, fungují tam tyto skupiny a nemyslím si, že by to fungovalo nějak zásadně špatně. Takže určitě nechceme nic bourat, chceme to spíše zefektivnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV