Ministryně Benešová: Milostivé léto veřejnoprávní a humanizace mobiliárních exekucí

10.06.2021 12:18 | Zprávy

Projev na 12. schůzi Senátu dne 10. června 2021. Návrh zákona, kterým se mění zákon občanský soudní řád, o soudních exekutorech a exekuční činnosti.

Ministryně Benešová: Milostivé léto veřejnoprávní a humanizace mobiliárních exekucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené senátorky, vážení senátoři, tento zákon, vládní zákon, návrh zákona, který byl velkým oříškem pro ministerstvo spravedlnosti, nakonec doputoval po velkých peripetiích do Senátu.

A já jsem ráda, že mu věnujete zvýšenou pozornost, protože ne všechno, co sněmovna schválila, tak jsme se s tím ztotožnili. Byla jsem ráda, že pan senátor Goláň uspořádal kulatý stůl, že jsme mohli o tom zákonu diskutovat a že jsme se shodli na tom, kudy by vedla náprava tak, aby se ještě zachránilo, co se zachránit dá.

Tak asi připomenu stručně, že hlavním cílem tohoto vládního návrhu bylo v podstatě řešení problémů vícečetných exekucí. Vládní návrh proto předpokládal taková opatření, která omezí počet podávaných exekučních návrhů a zároveň zajistí, aby ta bezúspěšná exekuční řízení byla zastavována v odpovídající době. Počítal především se zavedením povinné zálohy na náklady exekuce. Pokud by nebyla záloha složena, soudní exekutor by exekuci zastavil.

Opatření mělo vést oprávněné k tomu, aby zvážili, zda vůbec budou zahajovat exekuci, vědí-li předem, že by mohla být bezvýsledná. Vládní návrh současně obsahoval právní úpravu zastavení bezvýsledných exekucí po třech letech. Zastavení takové exekuce bylo povinností soudního exekutora. Práva oprávněného byla chráněna tak, že mu byla dána možnost složit na výzvu soudního exekutora další zálohu na náklady exekuce a tím odvrátit její zastavení.

Takto mělo být možno postupovat opakovaně, nejdéle však po dobu devíti let. Dále návrh řešil některé dílčí problémy vyplývající z praxe, např. zakotvit náhradu nákladů plátcem mzdy, které mu vznikaly při exekuci srážkami ze mzdy a jiných příjmů. V Poslanecké sněmovně byla schválena celá řada pozměňovacích návrhů, jejichž prostřednictvím byly provedeny zejména tyto změny: byla prodloužena lhůta, po jejímž uplynutí budou do budoucna zastavovány bezvýsledné exekuce, a to z 3 na 6 let. A stanoveno, že záloha na další nebude povinná.

Bylo doplněno zastavování bezvýsledných exekucí ve výši do 1500 Kč, včetně bez příslušenství. Bylo doplněno „milostivé léto veřejnoprávní“, byla schválena humanizace mobiliárních exekucí. Bylo schváleno nahrávání telefonických hovorů exekutorského úřadu. Došlo ke schválení některých změn v exekuci srážkami ze mzdy a jiných příjmů, které se týkají odměn zdravotníků za činnost související s epidemií a příspěvku k důchodu pro osoby postižené komunistickým režimem a účastníky odboje.

Dále byly schváleny změny týkající se komunikace soudního exekutora s dalšími subjekty, např. pomocí datových souborů. Ve prospěch lepší informovanosti o průběhu exekučního řízení byly schváleny některé změny v centrální evidenci exekucí. Dále bylo schváleno rovněž právo exekučního řízení na vydání kopie elektronického spisu. A bylo sníženo penále na pojistné na sociální zabezpečení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Smoljak: Teze, že pravda je to, co dostane nejvíc lajků, je čirá perverze

19:03 Senátor Smoljak: Teze, že pravda je to, co dostane nejvíc lajků, je čirá perverze

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke konci fact-checkerů na Facebooku.