Dámy a pánové,
dovolte mi, abych na úvod svého vystoupení ještě poděkovala vám i za to, že jste umístili do prostor Senátu sbírku našeho Vojenského fondu solidarity. Ty vlčí máky, které většina z vás má na klopě, jsou symbolem Dne válečných veteránů, který slavíme 11. 11. a pokud někteří z vás budete v ten den v Praze, tak vás zveme i na Vítkov. Výtěžek ze sbírky bude směřovat do Vojenského fondu solidarity na pomoc jak vojákům, tak jejich rodinným příslušníkům. Ještě si jen vezmu desky. Díky za to, že máme tuto sbírku umístěnou i tady u vás v Senátu. Moc to pro nás znamená, protože je to i nějaká forma propagace pomoci, kterou se snažíme poskytovat našim příslušníkům Armády ČR.
K dnešnímu bodu. Předkládám vám společně s panem ministrem zahraničních věcí k projednání a ke schválení návrh na působení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích a na pobyt ozbrojených sil jiných států na území ČR v letech 2023 a 2024, který schválila vláda dne 11. 10. 2023 usnesením č. 752. Předkládaný návrh navazuje na předchozí mandáty platné na období let 2023 a 2024. A reaguje na aktuální potřeby. Prioritou návrhu je zajistit podmínky pro pokračování výcviku ukrajinských vojáků, a to jak na území ČR, tak i mimo něj. Stávající mandát pro pobyt ukrajinských vojáků na území ČR nám vyprší 31. 12. 2023.
Vláda proto navrhuje prodloužit mandát pro pobyt příslušníkům ozbrojených sil Ukrajiny, členských států Evropské unie a NATO na našem území o jeden rok, tedy do 31. prosince 2024. Návrh zachovává stávající počty pro pobyt tedy těch 800 osob v jednom okamžiku. Nově se ten mandát rozšiřuje o instruktory ze států NATO pro výcvik i nad rámec asistenční mise Evropské unie pro Ukrajinu. Výcvik bude probíhat v několika turnusech podle konkrétních požadavků ukrajinské strany. Nejedná se tedy o nepřetržitou přítomnost ozbrojených sil jiného státu na území České republiky. Doposud jsme na území České republiky vycvičili asi 2700 ukrajinských vojáků a naší instruktoři v Polsku vycvičili dalších téměř 500 vojáků. Zkušenosti ukrajinských vojáků z přímých bojů využíváme nejen ke zlepšení výcviku Ukrajinců, ale také pro zlepšení výcviku našich vlastních jednotek. Tyto zkušenosti pro nás mají opravdu zásadní přínos.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.