Ministryně Černochová: Ukrajině plánujeme dodat další bitevní vrtulníky

31.08.2023 21:03 | Tisková zpráva

Ve španělském Toledu se uskutečnilo neformální zasedání ministrů obrany zemí EU (FAC Defence). Na programu byla další podpora Ukrajině, diskuze ke globálním dopadům ruské agrese i bezpečnostní situace v Africe a na západním Balkáně.

Ministryně Černochová: Ukrajině plánujeme dodat další bitevní vrtulníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová se během zasedání sešla také se švédským ministrem obrany Palem Jonsonem. Hlavními tématy jednání byly provoz letounů JAS-39 Gripen ve výzbroji AČR a rozšiřování spolupráce na podporu Ukrajiny. Se svým italským protějškem Guidem Crosettem pak podepsala tzv. Dopis o záměru, který otevírá možnost dalšího posílení spolupráce mezi ČR a Itálií v souvislosti s letouny F-35, a to nejen v oblasti obrany, ale i pro český průmysl, pokud vláda pořízení těchto strojů pro ČR schválí.

Podporovat Ukrajinu budeme i na nadále

Česká republika patří od začátku konfliktu k nejvýraznějším podporovatelům Ukrajiny a hodlá v tom i nadále pokračovat. Snahu o maximální pomoc této zemi dokumentují rovněž v minulých měsících podepsané dohody, které řeší mimo jiné opravy a údržbu zbraní, jejich vývoj, a modernizaci a opravy obrněné techniky.

Nemalá je rovněž pomoc při výcviku. Do konce tohoto roku by se mělo v ČR vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků v rámci mise EUMAM. Češi cvičí jednotky až do úrovně praporu a specialisty. Armáda ČR vysílá také mobilní výcvikové týmy do Polska. „V roce 2024 plánujeme ve výcviku pokračovat a rovněž navýšit možnosti našich mobilních výcvikových týmů,“ sdělila ministryně obrany.

Dodávky vrtulníků i výcvik pilotů

K nejdůležitějším bezpečnostním zárukám pro Ukrajinu patří podle ministryně Černochové kromě výcviku dlouhodobé dodávky zbraní a podpora integrace do euroatlantických struktur. Česká republika proto pokračuje nejen v dodávkách těžké techniky či prostředků protivzdušné obrany: „Aktuálně plánujeme dodat další bitevní vrtulníky a prověřujeme také možnosti přispět k výcviku ukrajinských pilotů na letouny F-16, případně i na jiné platformy,“ prozradila ministryně.

EPF a bilaterální pomoc si nesmí konkurovat

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka (Motoristé): Motoristé sobě v členském hlasování vyloučili vstup do předvolební koalice

17:10 Macinka (Motoristé): Motoristé sobě v členském hlasování vyloučili vstup do předvolební koalice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k členskému hlasování