Ministryně Dostálová: Nejvíc peněz šlo do školství a dopravní infrastruktury

31.10.2020 22:51 | Zprávy

V průběhu října bylo díky Integrovanému regionálnímu operačnímu programu (IROP) proplaceno 6 260 projektů za více než 60 miliard korun. Tato částka představuje 48 % z celkové alokace zdrojů k čerpání do konce roku 2023.

Ministryně Dostálová: Nejvíc peněz šlo do školství a dopravní infrastruktury
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

„Životní podmínky obyvatel Česka se zlepšují i díky těmto projektům, které vidíme na každém kroku a denně je využíváme. Jedná se například o bezpečnější a rychlejší cestě do práce díky téměř 600 km zrekonstruovaným nebo zmodernizovaným silnicím nebo nové učebny u více než tisícovky základních a středních škol. Nejvíce peněz totiž směřovalo právě do školství a dopravní infrastruktury,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

V konkrétních částkách nejvíce evropských peněz zatím směřovalo do školství, a to 13,1 miliard korun. Žebříček oblastí, ve kterých bylo dosud proplaceno nejvíce, dále vedou silnice (10,6 miliard korun), doprava (8,9 miliard korun), zdravotnictví (5,8 miliard korun) a kultura (3,8 miliard korun).

Z pohledu krajů odpovídá čerpání prostředků jejich podílu na počtu obyvatel. Mezi aktivnější regiony patří kraje Královéhradecký, Vysočina, Jihočeský, Olomoucký a Středočeský.
Mezi již proplacenými projekty je například rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny oceněná zkraje října třetím místem za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019 nebo nové vzdělávací a výcvikové středisko Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě, jehož budova získala trofej v soutěži Stavba roku kraje Vysočina.

Během následujících tří let se bude realizovat ještě okolo šesti tisíc projektů za zhruba 73 miliard korun. „Díky využití předpokládaných úspor z realizovaných projektů mohlo být zafinancováno v rámci tzv. přezávazkování dalších 365 projektů za 6 mld. Kč,“ uvedl náměstek pro řízení sekce evropských a národní programů Zdeněk Semorád. Na řadu tak přijdou i projekty, které sice prošly hodnocením, ale původně na ně nezbyly finanční prostředky.

Dalším úspěchem IROP je splnění pravidla n+3 již na rok 2021, které stanoví, že prostředky přidělené pro daný rok je nutné vyčerpat do tří let. Podpora přidělená v roce 2018 ve výši 60,1 miliardy byla vyčerpaná právě letos na podzim, IROP tak už nyní může pracovat na dosažení dalšího milníku 73 miliard pro rok 2022.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…