Tato finanční pomoc míří do zdravotnictví, integrovaného záchranného systému či na projekty nízkoenergetické sociální infrastruktury. Do konce roku Česko získá z ReactEU ještě dalších 8 miliard korun na obdobně důležité projekty.
Miliardy korun z ReactEU má Česko vyčerpat do konce roku 2023. „Budeme, zřejmě vůbec první zemí, která finanční podporu z tohoto mimořádného nástroje Evropské komise získá i z druhé tranše. V tomto případě je naše schopnost čerpat evropskou finanční podporu co nejpohotověji velice důležitá,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Mimořádný balík peněz z ReactEU míří především do první linie boje s epidemií. Za tyto finance mohou například české nemocnice modernizovat svá přístrojová vybavení na jednotkách intenzivní péče nebo operačních sálech. Záchranáři, hasiči a policisté mohou z tohoto zdroje nakoupit ochranné prostředky, modernizovat svá výjezdová stanoviště nebo výcviková střediska či se vybavit novějšími informačními technologiemi.
„Ministerstvo pro místní rozvoj, které tyto speciální evropské finanční zdroje určené na podporu zotavení se z pandemické krize spravuje, již například vyhlásilo výzvu určenou na rozvoj infrastruktury krajských hygienických stanic a laboratorních kapacit pro PCR testování: celkem je pro ně vyčleněno 230 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR),“ uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.
V žebříčku čerpání finanční podpory ze zdrojů Evropské unie patří obecně Česko do úspěšnější poloviny evropských zemí. Během podzimu se dokonce posunulo v tomto srovnání na 11. místo. Ke konci letošního října získali čeští příjemci evropských dotací celkově více než 462 miliard korun, což je 70 procent z celkového balíku peněz na období 2014 – 2020.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV