„Děti by neměly končit v ústavech. Proto musíme systematicky podporovat náhradní rodinnou péči. Velmi si vážím chuti, energie, vytrvalosti a času těchto náhradních rodin. Je důležité nastavit systémové řešení nejen pro pěstouny, ale i pro zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,” říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Cílem novely je narovnání rozdílů ve finanční podpoře státu pro osoby, které se o ohrožené děti starají. Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) poskytují ochranu a pomoc dětem, které se ocitly bez jakékoliv péče. Zařízením je podle zákona v rámci příspěvku pro zřizovatele aktuálně vypláceno 22 800 Kč za měsíc na jedno dítě. Nově by se tento příspěvek měl zvýšit o 7 200 Kč. Jde tak o první růst příspěvku od roku 2013, kdy byl naposledy valorizován.
Dlouhodobý je nedostatek zejména pěstounů na přechodnou dobu. Za poklesem počtu přechodných pěstounů stojí, mimo vysoké náročnosti na tuto formu péče, také fakt, že od roku 2013 nebyla navýšena jejich odměna, která jim nahrazuje plat či mzdu. I na toto reaguje novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta navrhuje zvýšení odměn pěstounům na přechodnou dobu z 20 000 Kč na 22 000 Kč měsíčně. Zároveň nově dostanou příspěvek při převzetí dítěte, jehož výše je odstupňovaná podle věku od 8 000 Kč do 10 000 Kč.
Díky jejich okamžité pomoci lze vyřešit mnoho náročných krizových situací, kdy se o dítě v danou chvíli nemůže postarat jeho vlastní rodina. Téměř 700 dětí ročně tak nemusí projít ústavními zařízeními a je jim věnována individuální péče v náhradní rodině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV