Ministryně Maláčová: Je důležité čerpat zahraniční inspiraci s řešením problémů

21.07.2019 7:37 | Zprávy

Ministryně Maláčová řešila problematiku práce a zaměstnanosti se španělským velvyslancem.

Ministryně Maláčová: Je důležité čerpat zahraniční inspiraci s řešením problémů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) přijala v prostorách Ministerstva práce a sociálních věcí španělského velvyslance pana Angel Lossadu Torres-Quevedo. Kromě úvodního seznámení byla tématem schůzky vzájemná výměna informací ohledně fungování trhu práce v ČR i ve Španělsku. Ministryně informovala velvyslance o obecné situaci na trhu práce, který dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky například v oblasti celkové zaměstnanosti.

„Bylo mi velkou ctí přivítat na MPSV velvyslance Španělska pana Angel Lossadu Torres-Quevedo a diskutovat s ním o problematice trhu práce,“ řekla po schůzce Jana Maláčová. „Je důležité čerpat zahraniční inspiraci s řešením problémů, kterým v této oblasti můžeme čelit i vyměňovat si zkušenosti s evropskou legislativou, která zaměstnanost ovlivňuje,“ dodala ministryně.

Jedním z témat, kterému se diskuze věnovala, byla výměna zkušeností se zaměstnáváním mladých lidí, či čerstvých absolventů vysokých škol, které je pro Španělský trh práce zásadní výzvou. Diskuze se tak stočila i k programu Evropských záruk pro mladé, který tuto situaci řeší. V ČR se díky tomuto programu v loňském roce podařilo najít práci  či rekvalifikaci pro 12 900 mladých do 25 let. 

Ministryně Jana Maláčová s velvyslancem Torres-Quevedo dále hovořila o trhu práce z hlediska genderové vyváženosti. Hlavní výzvou pro Českou republiku v této oblasti  je nedostatek zařízení péče o děti a malá flexibilita pracovních úvazků. V důsledku toho musí být mnoho žen doma déle, než by si představovaly. Tato situace přispívá k rozdílům v odměňování mužů a žen.

Dalším důležitým záměrem, o kterém informovala Jana Maláčová španělského velvyslance, je snaha uzákonit pětitýdenní dovolenou - jde o součást tzv. employment balíčku návrhů - a návrhu sociální demokracie na zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. 

V Česku je evidováno 588 000 cizinců v postavení zaměstnanců. Z toho je 2 400 španělských občanů, přičemž většina z nich má pracovní místa vyžadující vyšší kvalifikaci. Další 410 občanů Španělska jsou osoby samostatně výdělečně činné. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Nový světový řád podle Trumpa

9:15 Vích (SPD): Nový světový řád podle Trumpa

Když se chce, tak to jde. V USA předvedli obrat o 180 stupňů od podivných klimatických a genderových…