MPSV se zabývá krizovou situací dětí umístěných v dětském domově se školou a výchovném ústavu Chrastava z hlediska podmínek péče o děti, zajištění jejich bezpečí a aktuálně také přemístěním dětí z důvodu plánovaného ukončení provozu výchovného ústavu.
„Ze zjištění MPSV vyplývá, že důvodem umístění velké části dětí, které vyrůstají v dětských domovech se školou nebo výchovných ústavech, jsou předchozí problémy ve škole, například záškoláctví nebo nerespektování učitele, nebo doma, kdy si rodiče s chováním dítěte neví rady nebo dítě zanedbávají. Některé děti byly samy obětí trestného činu. Ze 34 dětí jsou nyní v Chrastavě pouze tři, které mají nařízenou tzv. ochrannou výchovu, tedy které se dopustily trestného činu,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Systém nepřirozeného kolektivního zařízení, zejména pokud používá metody tvrdé represe a soustavného porušování práv, neumožňuje dětem osvojit si základní sociální dovednosti pro mezilidské vztahy a fungování v běžné společnosti. Děti prakticky nedostanou příležitost osvojit si „správné“ chování v uzavřeném areálu, kde bydlí, chodí do vlastní školy, stýkají se stále se stejnými lidmi (personálem) a často ani nevědí, jak a co mají udělat, aby se mohly vrátit domů. V atmosféře strachu a nejistoty potom může logicky vznikat přetlak, který mnohdy vyústí v útok dítěte vůči sobě (sebepoškozování) nebo vůči druhé osobě – aniž by dítě takové sklony běžně mělo.
Problémy některých dětí by navíc bylo možné řešit tak, aby zůstaly doma a např. ambulantně navštěvovali poradnu. Tento typ služeb však z důvodu nedostatku financí chybí, přičemž péče v zařízení typu dětský domov se školou a výchovný ústav je nákladná (cena za provoz areálů a odborné pracovníky), jedná se o cca 40 - 60 tis. na měsíc na jedno dítě, včetně doby, kdy je dítě na útěku.
Situaci dětí v zařízení je třeba urychleně řešit, MPSV bude ve spolupráci s příslušnými OSPOD hledat nejvhodnější možnost přemístění dětí, ať už zpátky do rodin nebo do jiných zařízení. Aktuální prioritou do doby přemístění dětí je zajistit jejich bezpečnost v zařízení.
„Je třeba udělat všechno proto, aby děti v ústavech vůbec nekončily, a když už tam jsou, aby se jim dostalo odpovídající odborné pomoci a péče a rodinám aby byla poskytnuta sociální práce tak, aby se děti v co nejkratší době mohly do svých rodin vracet,“ dodala ministryně Marksová.
Pracovníci a pracovnice orgánů sociálně-právní ochrany dětí provedou v následujících dnech přehodnocení situace a individuálního plánu ochrany každého dítěte. Na základě výsledku rozhodnou o dalším postupu, buď budou podány návrhy soudu na zrušení ústavní výchovy, nebo na přemístění dítěte do jiného ústavu.
V tomto kontextu bude MPSV ve spolupráci s MŠMT usilovat o systémové řešení pojetí služeb pro ohrožené rodiny a děti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV