Setkání zástupců všech paktů se konalo ve čtvrtek v Liberci, zúčastnila se ho i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Pakty zaměstnanosti vytvářejí podmínky pro to, aby se zlepšovala situace na trhu práce v jednotlivých regionech. Jde tedy o to, aby zaměstnavatelé neměli problém s hledáním zaměstnanců a aby všichni ti, co chtějí pracovat, měli tu možnost,“ uvedla ministryně Marksová.
Pakt zaměstnanosti je strategické partnerství, které uzavírá kraj, firmy, školy, zástupci zaměstnavatelů, Úřadu práce ČR, odborů a dalších institucí. Složení je v každém regionu jiné. Zaměřují se zejména na skupiny ohrožené na trhu práce, jako jsou mladí do 25 let, lidé starší 50 let, osoby se zdravotním postižením a lidé s nízkou kvalifikací. Pro MPSV jsou teritoriální pakty zaměstnanosti především komunikační platformou, jejímž cílem je ovlivnit vývoj regionálních trhů práce a vzájemně sdílet informace a zkušenosti.
Rovněž jsou pro ministerstvo partnery zejména v rámci projektu Kompas, a to v roli observatoří trhu práce a zdroje informací o očekávaném vývoji regionálních trhů práce. Činnosti zajišťované prostřednictvím paktů zaměstnanosti jsou aktuálně podporovány z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) a v rámci projektu Kompas, který má za cíl zjistit potřeby a očekávání relevantních aktérů trhu práce a zmapovat probíhající a nastupující trendy, které souvisí zejména se 4. průmyslovou revolucí.
MPSV si uvědomuje, že ta s sebou přináší určité hrozby, ale též řadu pozitiv a výzev, na které je třeba rychle reagovat. Resort proto zpracoval studii Iniciativa Práce 4.0 a Akční plán Práce 4.0, který navrhuje opatření spojená s očekávanými dopady digitalizace na oblast zaměstnanosti, trhu práce a na vybrané sociální aspekty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV