Ministryně Marksová: Připadá mi šílené, že ČR nemá zákon o sociálním bydlení

26.06.2016 8:31 | Zprávy

Na pražském Andělu se ve čtvrtek v podvečer sešly aktivní skupiny lidí v bytové nouzi ze třech českých měst s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a zástupcem ministerstva pro místní rozvoj, ředitelem odboru politiky bydlení Jiřím Klímou. Na místě se sešlo zhruba čtyřicet lidí k vzájemné diskusi nad připravovaným zákonem o sociálním bydlení. Součástí setkání byl i hudební doprovod a zdarma poskytnuté jídlo kuchařkami bez domova Jako doma.

Ministryně Marksová: Připadá mi šílené, že ČR nemá zákon o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Šlo o největší setkání svého druhu v historii České republiky. Pro podporu zákona se vyjádřili zástupci obou resortů. „Naše ministerstvo a já osobně považuji tento zákon za obrovskou prioritu, protože mi připadá šílené, že Česká republika takový zákon nemá. Není moc zemí v Evropě, které by ho neměly. Já to považuji za strašně důležitou věc, za kterou bojuji už teď a bojovat za ni budu. To vám opravdu slibuji,“ řekla M. Marksová.

Setkání na pražském Andělu zorganizovaly tři skupiny lidí v bytové nouzi z Brna, Prahy a Ostravy a symbolicky jej nazvali setkáním u „kulatého chodníku“, neboť tam kde není střecha nad hlavou, není ani stůl. Zástupci aktivních skupin formulovali několik bodů, které je v jejich obcích trápí, a které popisují jejich bezvýchodnou situaci. Upozornili například na stále rostoucí počet lidí bez domova, svévoli obcí v podpoře bydlení lidí v bytové nouzi, byznys s chudobou, stigmatizaci, nejistotu či nedůstojnost bydlení, kdy například jedno sociální zařízení sdílí s více než sto lidmi.

Oba zástupci resortů se vyslovili pro podporu zákona, kompetenční spory mezi MPSV a MMR jsou dle nich již vyřešeny, to vyplynulo ze schůzky ministrů dne 22. 6.. V tom, že bude zákon schválen vládou, jsou oba optimističtí. Ministryně M. Marksová zmínila i úlohu obcí: „Už dnes ty obce, které chtějí a které mají podle mého názoru velmi oprávněný pocit, že by se měly starat o své obyvatele, tak už systém sociálního bydlení mají. Problém je, že část obcí nechce. My ten zákon vlastně děláme kvůli nim, aby musely. Protože když se nacházíte v obci, která má pocit, že se o vás starat nemusí, když máte problémy s bydlením, tak to je hodně špatné.“

Llidé, kterých se zákon dotýká nejvíc, formulují své priority

Aktivní skupiny bez domova závěrem přednesly své požadavky s návrhem, aby byly zahrnuty do diskuze o dané problematice, neboť, jak píší, ze své zkušenosti vědí, že jejich zájmy se mohou mnohdy rozcházet se zájmy některých aktérů, kteří formulují politiky sociálního bydlení. Požadují tak především dosažitelné, důstojné a finančně dostupné bydlení pro každého. Byty, ne ubytovny. Zrušení, či zafinancování kauce, na kterou nyní finančně nedosáhnou. Byty stavebně i hygienicky nezávadné. Byty nesegregované v „ghettech“. Řešení nedostupnosti bydlení kvůli diskriminaci. A podporu sociálních pracovníků namísto kontroly. Za výše uvedené, skupiny „Chceme bydlet“ (Praha), „Hnutí za nové bydlení“ (Brno), „Kruh naděje“ (Ostrava).

Jde o unikátní příklad pro formování sociálních politik, kdy lidé, kterých se zákon dotýká nejvíce, jsou schopni se zorganizovat a formulovat své priority. Tomu také vyšla vstříc i ministryně. „Jsme přesvědčeni, že při formulaci sociálních politik by měly být pravidelně ke konzultacím zvány všechny klíčové strany, tedy kromě obcí a majitelů bytových domů i samotní potenciální nájemníci sociálních bytu. Aktivita a schopnost formulovat své priority, kterou dnes prokázaly tři skupiny lidi v bytové nouzi, je příslibem pro funkčnost připravované legislativy,“ říká Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kettner (SPD): Moc Fialovy vlády leží ve lžích, strachu, v přetvářce

4:29 Kettner (SPD): Moc Fialovy vlády leží ve lžích, strachu, v přetvářce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vládě Petra Fialy.