Dostupné bydlení pro české seniory bylo tématem mezinárodní konference, kterou pořádal Senát PČR a Rada seniorů České republiky. V úvodu akce vystoupila ministryně Michaela Marksová a představila hlavní důvody, které vedly ke vzniku zákona o sociálním bydlení. Ten by měl být zásadním opatřením, které pomůže nejen seniorům najít finančně dostupné nájemní bydlení.
Na konferenci zaznělo, že 14 procent všech seniorů, což je 320 tisíc lidí, žije v nájemním bydlení. To je velká skupina, na kterou také zákon o sociálním bydlení cílí. Seniorská populace je velice rozdílná, mezi nejohroženější patří senioři vyššího věku, osamělé ženy, které mají jen jeden zdroj příjmů (starobní resp. vdovský důchod), chronicky nemocní staří lidé nebo zdravotně postižení s nutností bezbariérového přístupu do bytu. Podle výzkumu nazvaného „Stáří a chudoba“ hrozí řadě výše zmíněných seniorů ztráta bydlení a to v důsledku například ovdovění, omezení soběstačnosti z důvodu vážné nemoci, privatizace domu a následného zvýšení nájemného nebo postoupení bytu dospělému dítěti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV