„Cílem je pomoci především malým stavebníkům. Například větší bazény nebo skleníky bude možné dělat ne na stavební povolení, ale jen na základě jejich umístění, což je jednodušší,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Například na stavbu rodinného domu bude místo stavebního povolení nově stačit jednodušší ohlášení stavby. To se dnes smí používat jen pro menší domky zabírající maximálně 150 metrů čtverečních.
Novela stavebního zákona slibuje především kratší čekání na úřadech pro drobné stavebníky – ohláška i stavební povolení sice vyžadují téměř stejné množství dokumentů, u ohlášky ale úřady rozhodují rychleji.
Zatímco na povolení se často čeká i několik měsíců, jednodušší ohlášení musí být hotové do 30 dnů. Navíc se za něj platí nižší poplatky a nikdo ho nemůže napadnout odvoláním.
Zcela by pak měla odpadnout povinnost hlásit úřadům stavbu plotu do výšky 2 m. Nyní majitelé potřebují buď územní rozhodnutí, nebo souhlas sousedů, aby stavební úřad mohl vydat pouze územní souhlas. Nově je navrhováno, že pokud plot nebude vyšší než dva metry, nebude zapotřebí jeho projednání se stavebním úřadem.
Bude existovat i možnost vynechat u stavby na ohlášku stavební úřad a najmout si autorizovaného inspektora. Za jeho služby se sice platí, stavba se tím ale urychlí.
Novela také zjednoduší povolovací řízení tak, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV