„To znamená, že kontroloři budou na místě vysvětlovat pracovníkům prodejen, bufetů a dalších zařízení, které konkrétní potraviny a z jakého důvodu jsou zakázané a budou jim také navrhovat případná alternativní řešení. Jde nám především o zdraví dětí, nikoli o zájmy provozovatelů,“ uvedla k tomu ministryně Valachová a pokračovala: „Pokud ale kontrola objeví porušení jiných zákonů nebo závazných vyhlášek, bude, samozřejmě, postupováno naprosto standardním způsobem,“ dodala ministryně.
Ministerstvo školství i ministerstvo zdravotnictví i nadále považují vyhlášku o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních za významný krok k tomu, aby byl především dětem v základních školách znesnadněn přístup k nápojům a potravinám s vysokým obsahem cukru a tuků a nebylo tak podporováno prostředí podporující vznik obezity. „Vývoj řady zdravotních ukazatelů našich dětí, především tedy obezity, nás přímo zavazuje zakročit. Stát nemůže předepisovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti, může ale v zařízeních, které financuje, říci, co je zdravé. To ale neznamená, že nezdravé potraviny jsou nebezpečné,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík důvody pro zvolený postup.
S postupem při omezování nezdravých potravin ve školách souhlasí i výživová poradkyně a podporovatelka programu Státního zdravotního ústavu Zdravá školní jídelna Margit Slimáková: „V tomto kroku se skutečně státní úřady, lékaři i další profesionálové v oblasti zdravého životního stylu shodují, že uvedena vyhláška podporuje zdraví školáků, v žádném případě nemá za cíl rušení bufetů, pouze omezuje prodej potravin, které můžou neblaze působit na dětský organizmus. Na výživových hodnotách lze určitě ještě pracovat tak, aby byla nabídka školních bufetů pestrá, a přitom zdravá a v souladu s takzvanou pamlskovou vyhláškou,“ dodala Slimáková.
Ministryně dále uvedla, že přechodné období, kdy nebude provozovatele sankciovat, bude trvat maximálně několik měsíců a obě ministerstva oznámí jeho konec na základě vyhodnocování výsledků kontrol. „Nebude to ze dne na den. Určitě upozorníme provozovatele na jeho konec s určitým dostatečným předstihem. Jednáme také s ministerstvem zdravotnictví, o tom, jak nejvíce usnadnit provozovatelům jejich práci,“ dodala Valachová.
Původně se pamlsková vyhláška týkala i středních škol. Na podnět ministryně Valachové byly ale nakonec střední školy z finální verze vyjmuty, a předpis se tak v současnosti týká pouze žáků v rámci povinné školní docházky. Víceletá gymnázia mají vícero organizačních možností, jak zajistit prodej pro žáky po skončení povinné školní docházky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV