Mlýnková Išková (Svobodní): Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky

05.09.2018 5:34 | Zprávy

V Česku řádí kůrovcová kalamita, která dopadá nejen na přírodu, ale také na majetek. Nestátní vlastníci hospodaří na 1,1 milionu hektarů lesů. Pro takové vlastníky může být kalamita zcela likvidační. Stát se tedy rozhodl, že jim pomůže.

Mlýnková Išková (Svobodní): Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Ministerstvo zemědělství proto zřídilo pracovní skupinu, která hledá řešení problémů způsobených kůrovcovou kalamitou. Z jednání této skupiny vyplynulo několik návrhů, mezi nimiž byly také dva velmi zajímavé, nebála bych se je nazvat přímo revolučními.

Ten první se týká asanace postižených stromů chemickými prostředky. V současné době ji mohou vykovávat jen specializované firmy, vlastníci ji nemohou provést sami. To je zejména u drobných majitelů velký problém, protože jim nejen objednáním si externích služeb vznikají další náklady, ale často také dochází k tomu, že na službu čekají dlouho a na zásah už bývá mnohdy pozdě. Návrh tedy zní tak, aby ministerstvo zemědělství udělilo výjimku pro užití chemie na asanaci kůrovcové dřevní hmoty a majitelé ji mohli provádět sami.

Podle dalšího návrhu by se mělo snížit DPH u palivového dřeva z 15 na 10 %. Vlastníci lesů budou mít zvýšené výdaje kvůli zalesnění kalamitních holin. Díky tomuto opatření tak vydělají více peněz, které budou moci použít na zmíněné zvýšené výdaje.

A proč o tom vůbec píšu? Zaujalo mě, jak i na takovém místě jako je ministerstvo mohou zaznít jednoduchá a elegantní řešení, která nedopadnou na peněženku ostatních daňových poplatníků. Jeden by čekal vyhlášení dotačního programu na asanaci a zvýšení dotací na zalesnění. Místo toho přišel ale naprosto rozumný návrh o udělení výjimky a snížení DPH.

Bohužel se ale musím ptát, proč to tak nemůže jít u všeho? Proč zákonodárci neuvolní přísnou legislativu napříč obory? Legislativu, která lidi odrazuje od podnikání nebo jim ho dělá zbytečně složitým. Proč stát nesníží daně všem a ne jenom vybrané skupině obyvatel? Tak jako je u lesních hospodářů ideální nechat jim jejich peníze v kapsách, oni je díky tomu mohou okamžitě investovat zpět do podnikání (místo toho, aby je odevzdali státu a pak o ně složitě žádali zpět a dostali je v době, kdy už mají mít stromy dávno vysázeny), stejně tak by byl se mělo postupovat i u nás ostatních.

Terézia Mlýnková Išková,
členka Republikového výboru Svobodných a kandidátka do zastupitelstva města Hodonín

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Nesouhlasím s Ficovou cestou do Moskvy

16:39 Šlachta (Přísaha): Nesouhlasím s Ficovou cestou do Moskvy

Komentář senátora Róberta Šlachty, předsedy hnutí Přísaha, k cestě slovenského premiéra Fica do Mosk…