Munzar (ODS): Dvě historické bitvy a smrt dvou českých králů

26.08.2021 16:02 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu ke dvěma milníkům naší historie.

Munzar (ODS): Dvě historické bitvy a smrt dvou českých králů
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Historické okénko

Dvě historické bitvy a smrt dvou českých králů - 26. srpna.

V roce 1278 padl v Bitvě na Moravském poli král železný a zlatý, Přemysl Otakar II. V roce 1346 v Bitvě u Kresčaku „poslední rytíř“ Jan Lucemburský.

Přemysl Otakar II. (1233- 26. srpna 1278) byl mocným středoevropským panovníkem, za jehož vlády dosáhlo Království české největšího rozmachu až do doby Karla IV.

Připojil k naší zemi rakouské země a území království dosahovala až k Jadranu. Kromě expanze do jižních zemí se zúčastnil i křížových výprav do Litvy a Pobaltí, kde založil město Královec (dnes ruský Kaliningrad).

Jeho moc, kdy sahal po titulu římského krále, se stala trnem v oku ostatním. Německá knížata zvolila za římského krále Rudolfa I. z rodu Habsburků. Na volbu nebyl ani český král přizván. Rudolf vpadl do rakouských držav a díky hrozícímu povstání Vítkovců se v roce 1276 král Otakar vzdal všech území kromě Čech a Moravy.

O dva roky později došlo k rozhodujícímu střetu na Moravském poli. Boj obou srovnatelných armád (na každé straně cca 25 tis. bojovníků) byl dlouho nerozhodný. Rozhodující okamžik nastal, kdy Rudolf svými zálohami narušil pravé křídlo. Zálohy českého krále se daly na útěk, spekuluje se i o zradě jejich velitele. České vojsko se tak dostalo do obklíčení. Zahynuli tisíce českých rytířů včetně samotného krále železného a zlatého.

Jan Lucemburský (10. srpna 1296 – 26. srpna 1346) se stal českým králem ve svých 14 letech po sňatku s Eliškou Přemyslovnou, kdy rod Přemyslovců vymřel po meči.

Získal pro českou korunu další území: Chebsko, Budyšínsko, Zhořelecko v Horní Lužnici a větší část Slezska. Jeho vláda byla ale poznamenána spory s českou šlechtou a manželství nebylo šťastné. Jan Lucemburský využíval české země jako základnu pro svá rytířská dobrodružství, zvedal daně a zastavoval královský majetek včetně hradů. V celé Evropě byl Jan znám jako udatný rytíř, zúčastnil se mnoha bojů.

Lidem a šlechtě se nelíbilo, že je král stále na cestách a o království se nestará. V roce 1333 byl Jan nucen přenechat vládu v Čechách synovi Václavovi / Karlovi IV./. V roce 1341 ustanovil, že dědicem českého království může být pouze Karel a jeho potomci.

Francouzský král požádal krále Jana o pomoc proti Angličanům. V devátém roce stoleté války se i jako slepý zúčastnil se svým synem Karlem bitvy u Kresčaku. V bitvě požádal svoji družinu o to, „aby měl nepřátele na dosah meče.“ Svého raněného syna Karla nechal odvést do bezpečí. I když byla bitva ztracena, pronesl památnou větu: „Toho bohdá nebude, aby král český z boje utíkal!"

Přes složitý vztah ke svému království jej za svůj život rozšířil, dodal zvučné jméno titulu českého krále, položil základ vlády Karla IV.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Šíření rasismu, nenávisti a předsudků není forma svobody slova

18:02 Levice: Šíření rasismu, nenávisti a předsudků není forma svobody slova

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k žádosti policie o vydání k trestnímu stíhání pro To…