Nacher (ANO): Máme tři měsíce na to, abychom se všichni připravili

01.06.2022 19:03 | Zprávy

Projev na 25. schůzi Poslanecké sněmovny 1. června 2022 k Milostivému létu 2

Nacher (ANO): Máme tři měsíce na to, abychom se všichni připravili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

Vážený pane ministře, dámy a pánové,

já jsem rád, že dneska tady můžeme projednat a rovnou dokonce i schválit v rámci jednoho hlasování milostivé léto, tzv. milostivé léto 2. Dovolím si tady udělat takový exkurz k tomuto tématu. Omlouvám se, není to asi tady pro to torzo těch poslanců, kteří tady ještě zůstali sedět, ale je to spíš pro lidi zvenku, protože se nás na to ptají, a tak bych se s vámi podělil jednak o nějakou chronologii té věci a i o nějaké logické vysvětlení, a to z toho důvodu, že tento návrh, to milostivé léto, nevyvolává to klasické pnutí mezi koalicí, opozicí, takže hrozí, že to může být méně zajímavé pro média a pro novináře. Takže o to více si to musíme odpracovat tady, zejména my tři a další kolegové, kteří o to mají zájem, protože to prostě nevyvolá takovou tu klasickou hádku mezi námi a tím, že se na tom shodujeme, tak by to mohlo zapadnout.

Co je milostivé léto už tady bylo řečeno. Jenom zopakuji, protože ty dotazy se stále opakují a chodí nám všem asi stejné nebo podobné. Tak milostivé léto se týká všech dlužníků, kteří dluží veřejnoprávním věřitelům, ale u kterých to vymáhá soukromý soudní exekutor. My jsme pak narazili samozřejmě na případy, typicky třeba u VZP, kdy VZP vymáhá dluh svépomocí a to už tam nespadá. Tak to jenom aby bylo jasné, jaké případy tam spadají. Sem také nespadají soukromoprávní věřitelé, jakkoli se oni mohou dobrovolně do milostivého léta přihlásit. Má to samozřejmě ten limit, že v té chvíli oni nemají zaručenou odměnu toho exekutora, která byla předtím 750 plus DPH, teď 1500 plus DPH, a ten exekutor jim může naúčtovat tu odměnu dle tarifu, takže pak je otázka, jestli ten soukromý věřitel přes tu prvotní výzvu v tom setrvá. Ale my jsme za to byli rádi, že se k tomu některé banky přihlásily.

Třetí podmínka, že ta exekuce musí být do 28. října 2021. To je odpověď na potenciální námitku, že tím, že tady je milostivé léto 2, tak by teoreticky někdo mohl teď přestat platit, jít do exekuce, protože ví, že se mu to nějakým způsobem odpustí. Tak takováhle situace nastat nemůže, exekuce musí být zahájena do 28. října 2021. To datum není náhodné, to je to datum, od kdy začalo to milostivé léto 1. To znamená nějaké přípravy a kalkulace k tomu, teď budu nezodpovědný a vyřeším to milostivým létem 2, tak tady v tomhle případě nehrají žádnou roli.

Na začátku, proč my jsme vlastně s tím přišli, úplně prvotní impuls měl kolega Výborný, proto se to také jmenuje milostivé léto. To je další odpověď na otázku, proč milostivé léto, když jednou to bylo na zimu, teď je to na podzim. Tak to vychází terminus technicus z bible a odpuštění dluhů svým dlužníkům. Dneska jsme se přeli na podvýboru, jestli to bylo jednou za 49 let nebo jednou za 25 let, to já nechám odborníkům přes bibli, ale tam z toho se rekrutuje ten pojem milostivé léto. Nesouvisí to s letními měsíci, prosím pěkně, to bych chtěl ještě tady říct.

No a na začátku - já jsem si tady napsal tři základní důvody, proč tenkrát jsme pak do toho šli společně a vlastně vygenerovali tenhle pozměňovací návrh milostivé léto 1. Za prvé, že stát má jít příkladem. Já tady připomenu, že my posledních pět let kultivujeme to prostředí exekucí a insolvencí, ale často to dopadá na ty soukromé věřitele. A my jsme si řekli, že ten stát má jít příkladem, když tedy jakoby něco říkáme, co má dělat ten soukromý věřitel, tak by ten stát a státní veřejné instituce měly jít příkladem a ne, aby to nařizovaly někomu jinému. Za druhé je to reakce na to - a už o tom mluvil tady kolega Výborný - nafouklé příslušenství. A mimochodem ta čísla, která máme z VZP a z Dopravního podniku hlavního města Prahy nám jasně ukazují, že to, co zaplatili ti dlužníci v rámci milostivého léta, tak se jim ušetřilo desetinásobně na tom příslušenství. Takže jsme měli pravdu v tom, že to příslušenství více než desetinásobí tu původní dlužnou jistinu. Třetí důvod tehdy byl covid. Jenom připomenu, že my jsme o tom rozhodovali, když tady byl covid a kdy hrozí a hrozilo - a teď to bude mít nějakou setrvačnost - že bude větší počet lidí v exekuci a my musíme řešit ta opatření preventivně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Nenechejme se jako občané a koncesionáři vydírat

9:15 Hašek (PRO): Nenechejme se jako občané a koncesionáři vydírat

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na tvrzení ředitele Českého rozhlasu René Zavorala, že …