Naxera (NDS): EET je ekonomická katastrofa. Bude znamenat pád Babiše

04.12.2016 10:09 | Zprávy

Úvaha o následcích elektronické evidence tržeb. Je pravděpodobné, že v jejím důsledku zkrachuje velká část hospod a později i dalších drobných živnostníků.

Naxera (NDS): EET je ekonomická katastrofa. Bude znamenat pád Babiše
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu

Tři dny poté, co vstoupila v platnost elektronická evidence tržeb, vidíme první následky. Systém sice funguje spolehlivě, v tom smyslu, že ho neprovází chaos tak jako například centrální registr vozidel, avšak tisíce malých hospod zavírají, to se koneckonců dalo čekat již předem, ačkoliv Babiš ujišťoval národ, že nic takového nehrozí. V České republice je asi 40.000 hospod a z toho až 20%, tedy 8000 může zkrachovat. Není se vůbec co divit, malé hospody totiž tak tak vyšly s tržbami už před zavedením elektronické evidence tržeb a pochopitelně nejde jen o to, že musí kupovat drahé vybavení, na které jim z daní odečtou pouze 5000 Kč, a že si musí platit připojení k internetu a učit se se složitým softwarem zacházet. Jde o to, že řada hospod skutečně daně v celé výši neplatila, v tom měl Babiš pravdu, jenže bylo přece lepší, že platili alespoň něco a že kupovali potraviny a alkohol, ze kterých zaplatili jejich dodavatel alespoň DPH a spotřební daň, než když nezaplatí vůbec nic a ještě budou brát sociální dávky. 8000 zavřených restaurací je 20 až 30 tisíc ztracených pracovních míst, to znamená 20 až 30 tisíc lidí, kteří nebudou do státního rozpočtu platit zdravotní a sociální pojištění, ale naopak budou pobírat podporu v nezaměstnanosti. Nebylo lepší, když platili odvody na sociální a zdravotní pojištění a k tomu i menší část daní, než aby musel stát platit peníze jim? Podle Babiše zřejmě ne.

Je jasné, že neplacení daní je v České republice závažný problém a je jistě správné proti tomu bojovat, avšak začít by se mělo u velkých firem a bohatých lidí, nikoliv u malých firem a střední třídy. Daňový systém v České republice je silně sociálně nespravedlivý, již od dob Kalouska je nastaven tak, že hlavní břemeno daňové zátěže nenesou ti nejbohatší, jako je sám Babiš, ale naopak střední třída, mezi které patří i provozovatelé hospod. Zatímco Babiš proti daňovým únikům, ke kterým dochází v mezinárodních korporacích a kde utíkají desítky až stovky miliard nic nedělá, zasáhl proti drobným živnostníkům, u kterých mohou být nezaplacené daně maximálně několik miliard ročně a o těchto několik miliard, které stát vybere navíc, zase státní rozpočet přijde na menším výběru sociálního a zdravotního pojištění a vyšších sociálních dávkách. Finanční efekt pro státní rozpočet bude tedy v konečném důsledku nulový a finanční efekt pro celou ekonomiku bude silně záporný. Mnoho lidí si to dosud neuvědomuje a s EET souhlasí a někteří dokonce udávají hostinské, kteří jim nevydali účet. Zde se bohužel projevuje typická česká závist. Chápu, když lidé závidí Babišům a dalším, kteří vydělali miliardy při privatizaci, ale proč závidět hostinskému, kterému zbude čistý zisk jen o málo vyšší než je mzda běžného zaměstnance. Za nedlouho si to však většina lidí uvědomí, poté co hospoda kam léta chodili, zavře, a nebo alespoň výrazně zdraží.

Je pravda, že k daňovým únikům docházelo již od doby socialismu, kdy ještě veškerá restaurační zařízení patřily pod státní podniky, jako byly Restaurace a jídelny nebo Jednota. Tehdy platilo, že vedoucí hospod si nechávali část tržeb, které neodevzdávali státu a číšníci a servírky zase občas prodali kávu či čaj a neoznámili to vedoucímu, občas dokonce přinesli na pracoviště pár lahví tvrdého alkoholu a prodali je na vlastní účet sami. Tento systém se s jistými změnami udržel i po privatizaci, jinak to ani nešlo, číšníci a servírky trochu šidili majitele, který jim dával minimální mzdy. Jinak by ani s penězi nevyšli, vždyť je snad možné uživit rodinu z 10.000 hrubého? Majitelé zase šidili stát na daních a ani ti neměli jinou možnost, pokud by měli platit všechny daně a k tomu ještě přiměřené mzdy zaměstnancům tak by mohli rovnou zavřít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Novinářské matení pojmů

21:03 Štěpánek (Trikolora): Novinářské matení pojmů

Říkejme tomu třeba novinářské zmatení slov. Všude čtu, že vítězem německých voleb je prý konzervativ…