...kdykoliv vláda (či jí podřízené orgány) rozhodne o něčem, co se promítne do vyšších zisků firem skupiny Agrofert - třeba nastaví zemědělské dotace výhodně pro velké firmy, či rozhodne o podmínkách plateb ze zdravotního pojištění třeba v oblasti umělého oplodnění, nebo otevře dotace velkým firmám a podobně - na pomyslném počítadle majetku pana premiéra Babiše začnou nabíhat peníze.
Premiér i jeho spolupracovníci samozřejmě vědí, co Agrofert vlastní, a proto vědí, jak se jejich rozhodnutí na tomto počítadle projeví. Říká se tomu konflikt zájmu.
Zisky z firem totiž (dokonce i během jeho vládního angažmá) směřují k Andreji Babišovi. Jen a pouze k němu. A podniky se po konci jeho politické mise, i třeba s nerozdělenými zisky, k němu opět navrátí.
A mezitím má dostatečnou kontrolu (právní, ale i faktickou, díky zapojení svých spolupracovníků) nad tím, co se s jeho majetkem, právně odloženým do fondů, děje.
PS: Systém podobný svěřenským fondům (tzv. slepé trusty) by plnil účel, kdyby se portfolio firem, odložených politikem během jeho funkce, bez jeho vůle měnilo a kdyby podíly, držené ve firmách, byly jen maličké. Potom je schopnost politika "přihrát" si přes svá rozhodnutí peníze silně omezená.
Bohužel, toto je světelné roky daleko od reality českého premiéra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV