Vláda koupila zadlužené plynovody. Přepočítala se. Manko zatáhnou Češi, hlásí Kovanda

12.11.2024 21:58 | Monitoring

Češi si od příštího roku připlatí za poloprázdné plynovody, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda na sociální síti X, kde zanalyzoval důsledky nedávného kroku české vlády, která prostřednictvím ČEPS koupila společnost Net4Gas, hlavního provozovatele plynovodů v Česku. Kvůli nutnosti uhradit náklady na provoz a údržbu těchto plynovodů vzrostou regulované poplatky za distribuci plynu až o 15 %, což nejvíce dopadne na domácnosti.

Vláda koupila zadlužené plynovody. Přepočítala se. Manko zatáhnou Češi, hlásí Kovanda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynoměr, ilustrační foto

Podle Kovandy se nyní Češi potýkají s vyššími náklady na distribuci plynu, což od příštího roku výrazně pocítí i domácnosti, které budou platit až o 15 % více za regulované poplatky. Tento nárůst má pokrýt náklady na provoz poloprázdných plynovodů a údržbu infrastruktury, kterou stát koupil i s dluhy přesahujícími 34 miliard korun.

„Například domácnost v rodinném domě s plynovým vytápěním a spotřebou od 25 do 45 megawatthodin plynu ročně platí letos u Pražské plynárenské 272,64 koruny za megawatthodinu, příští rok by to mělo být 313,27 koruny za megawatthodinu,“ počítá Kovanda patnáctiprocentní nárůst cen za poplatky. „Stálý poplatek takové domácnosti pak vzroste z letošních 318,89 na 366,55 koruny, tedy rovněž zhruba o patnáct procent,“ dodává ekonom.

Kovanda naznačuje, že vláda doufala, že tyto náklady budou pokryty příjmy z tranzitních poplatků za přepravu plynu do Slovenska a Rakouska. Tento plán se ale ukázal jako neúčinný, protože například Rakousko začíná plyn dovážet přes Itálii a Německo a Slovensko má přístup k dodávkám plynu přes Polsko a Litvu nebo z Ázerbájdžánu. Kovanda komentuje tento vývoj slovy, že „Češi se přepočítali“, protože z původního předpokladu o zisku z tranzitních poplatků nakonec nevyplynuly reálné výnosy.

Kovanda dále kritizuje, že stát koupil Net4Gas ve chvíli, kdy firma přestala být zisková – především kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu a sabotážím plynovodů Nord Stream.

 

 

V následujícím příspěvku na X Kovanda porovnal situace České republiky před a po vypuknutí války na Ukrajině. Poukázal na změnu, kdy tranzit ruského plynu přes české území generoval příjmy, ale nyní již ne.

„Do Česka tekl ruský plyn, ale tekl i dále, za hranice, takže na jeho přepravě přes Česko vydělávali Němci a Kanaďané,“ připomněl, jak tomu bylo před únorem 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. „Nyní do Česka stále teče ruský plyn, ale dále už neteče, takže na jeho přepravě nikdo nevydělává a řadoví Češi musejí zatáhnout vznikající manko,“ uvedl Kovanda. Plynovody už zkrátka nevytvářejí zisk z tranzitu a deficit z provozu musejí nyní nést čeští spotřebitelé.

 

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Plynovod, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Nový , 13.11.2024 8:07:34
Buďme konkrétní. Za ten "vynikající" obchod nese odpovědnost bývalý ministr průmyslu a obchodu Síkela. A toho naše "osvícená" vláda vyslala do Bruselu, pravděpodobně přispět k likvidaci EU. No spolu s Leynovou by to mohli dokázat.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…