Podle Kovandy se nyní Češi potýkají s vyššími náklady na distribuci plynu, což od příštího roku výrazně pocítí i domácnosti, které budou platit až o 15 % více za regulované poplatky. Tento nárůst má pokrýt náklady na provoz poloprázdných plynovodů a údržbu infrastruktury, kterou stát koupil i s dluhy přesahujícími 34 miliard korun.
„Například domácnost v rodinném domě s plynovým vytápěním a spotřebou od 25 do 45 megawatthodin plynu ročně platí letos u Pražské plynárenské 272,64 koruny za megawatthodinu, příští rok by to mělo být 313,27 koruny za megawatthodinu,“ počítá Kovanda patnáctiprocentní nárůst cen za poplatky. „Stálý poplatek takové domácnosti pak vzroste z letošních 318,89 na 366,55 koruny, tedy rovněž zhruba o patnáct procent,“ dodává ekonom.
Kovanda naznačuje, že vláda doufala, že tyto náklady budou pokryty příjmy z tranzitních poplatků za přepravu plynu do Slovenska a Rakouska. Tento plán se ale ukázal jako neúčinný, protože například Rakousko začíná plyn dovážet přes Itálii a Německo a Slovensko má přístup k dodávkám plynu přes Polsko a Litvu nebo z Ázerbájdžánu. Kovanda komentuje tento vývoj slovy, že „Češi se přepočítali“, protože z původního předpokladu o zisku z tranzitních poplatků nakonec nevyplynuly reálné výnosy.
Kovanda dále kritizuje, že stát koupil Net4Gas ve chvíli, kdy firma přestala být zisková – především kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu a sabotážím plynovodů Nord Stream.
Češi se přepočítali a od příštího roku si připlatí za poloprázdné plynovody, regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 procent. Původně přitom chtěli kasírovat za tranzit plynu na Slovensko a do Rakouska
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) November 12, 2024
Čechům od příštího roku vzrostou regulované platby za…
V následujícím příspěvku na X Kovanda porovnal situace České republiky před a po vypuknutí války na Ukrajině. Poukázal na změnu, kdy tranzit ruského plynu přes české území generoval příjmy, ale nyní již ne.
„Do Česka tekl ruský plyn, ale tekl i dále, za hranice, takže na jeho přepravě přes Česko vydělávali Němci a Kanaďané,“ připomněl, jak tomu bylo před únorem 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. „Nyní do Česka stále teče ruský plyn, ale dále už neteče, takže na jeho přepravě nikdo nevydělává a řadoví Češi musejí zatáhnout vznikající manko,“ uvedl Kovanda. Plynovody už zkrátka nevytvářejí zisk z tranzitu a deficit z provozu musejí nyní nést čeští spotřebitelé.
Před válkou:
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) November 12, 2024
Do Česka tekl ruský plyn, ale tekl i dále, za hranice, takže na jeho přepravě přes Česko vydělávali Němci a Kanaďané.
Nyní:
Do Česka stále teče ruský plyn, ale dále už neteče, takže na jeho přepravě nikdo nevydělává a řadoví Češi musí zatáhnout vznikající manko.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová