Finanční trhy zvládají dnešní krizi snad ještě hůře než postižené země. Dny bohorovného klidu střídají dny velké paniky. Není ale divu, jde o bezprecedentní situaci.
Klíč k odhadu celkového dopadu krize na hospodářství stojí na dvou neznámých:
První z nich je, jak rychle se podaří dostat jednotlivým zemím infekci pod kontrolu. Bohužel, zatím v našem okolí jsme od toho dost daleko. Druhá, neméně důležitá je, jak složité bude po mnoha týdenní přetržce "restartovat" složitý nadnárodně fungující ekonomický systém na výkon podobný tomu před krizí.
Pokud by k obému došlo relativně rychle, budou škody na ekonomice omezeny (zejména tehdy, kdy část těch vzniklých na sebe vezmou státy). Pokud jedno z toho rychle nepůjde, dojde navíc k ekonomickým škodám i poklesu ochoty lidí a firem "utrácet" či investovat a dostaneme se do velmi obtížné situace.
Evropa v průzkumu vychází špatně. Myslím, že jsou k tomu dva důvody. Prvním je ten, že reakce států jsou nekoordinované a někdy zdá se velmi opožděné. Druhým je, že dnes ke Evropa nejvíce postiženou částí světa, a proto je skepse na rychlost oživení pochopitelná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV