16 GW instalovaného výkonu plánovaných offshore větrných elektráren by dle obvykle užívaných odhadů mohlo vyrobit 32 TWh elektřiny ročně. To je něco méně než polovina celé spotřeby České republiky.
Výsledky aukcí na větrnou energii v sousedním Německu (v případě méně efektivních turbín na pevnině) ukazují ceny kolem 60 euro. Z hlediska stability dodávek je obrovské výhoda, že větrné farmy produkují obvykle i tehdy, kdy "soláry spí".
Stejně tak jako snad již každý chápe, že dnešní hrozbu s Ruskem spojené energetické krize, může naše země zvládnout jen prostřednictvím velmi široké spolupráce napříč zeměmi EU. Snad nám časem dojde i to, že cesta k zajištění levných a bezpečných dodávek elektřiny vede přesně stejným směrem.
Jsem přesvědčen, že vývoj ceny energie se bude stále více působením tržní konkurence posouvat od "marginálních cen" k cenám průměrným. V tomto systému, co nejvíce, byť ne zcela stabilní, elektřina ze slunce a větru bude rozhodující pro zajištění nízkých účtů za energie.
Proto co nejvyšší podíl "levné" elektřiny za řekněme 60 euro (odpovídá 1,5 Kč za kWh silové elektřiny) spolu s efektivním řízením spotřeby, byť doplněn drahou špičkovou elektřinou, je mnohem lepší a levnější cesta než hypotetický "base load " z nového jaderného bloku za 180 euro - též doplněn drahou špičkovou elektřinou.
Zdroj ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV