Niedermayer (TOP 09): Osud plynovodu Nord Stream 2

03.05.2021 8:36 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k dopadu vyostření vztahů na dostavbu plynovodu

Niedermayer (TOP 09): Osud plynovodu Nord Stream 2
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Na vlastní kůži nyní prožíváme napětí ve vztazích EU a Ruské federace. Skrze kauzu Vrbětice, která je jen jedním z aspektů narušujících vzájemné vztahy, můžeme nyní více vnímat jak problematické evropsko-ruské vztahy v současné době jsou. Příčinou je samozřejmě agresivní a mnohdy právo nerespektující politika Kremlu, ale podstatnou roli v tom hraje často pomalá a slabá reakce na činy Ruska (spojená s potřebou jednomyslnosti při rozhodování v EU), neb ta ujišťuje presidenta Putina, že si agresivní kurz může dovolit.

Existuje široká shoda na tom, že politika EU musí být razantnější a jasnější. Dnes již téměř dokončený plynovod Nord Stream 2, odstartovaný před více než 5 lety tehdejší vládou SPD, a podporovaný vládou dnešní, jistě tomuto politickému směru neodpovídá. Neb jeho podstata není jen ekonomická, ale i politická.

I když zbývají již jen desítky kilometrů stavby plynovodu, strategie EU je jasná: Evropská unie se dlouhodobě snaží snižovat energetickou závislost na Rusku (dnes činí dovoz ruského plynu cca. 40 % spotřeby zemního plynu v EU). V posledních letech proto byla posílena potřebná infrastruktura v rámci Unie a na zajištění dalších dodávek z jiných zemí (včetně možnosti dovážet ve větší míře LNG).

Budoucnost Nordstreamu 2, a to, jaký bude mít vlív zejména na dnes transitní země, výrazně ovlivní zářijové volby v Německu. Pokud bude projekt dokončen a spuštěn, což by v dnešní situaci vztahů mezi Ruskem a západem nebylo nejlepší (a byl by to další zdroj napětí mezi USA a EU, který v době, kdy se dramaticky zlepšují transatlantické vztahy není vůbec vhodný), záleželo by zásadně na tom, jak bude Německo k jeho využívání přistupovat.

Rusko do projektu mohutně investovalo a jeho zájem bude, aby jím teklo co nejvíce plynu. Což dává teoreticky Německu do ruky silnou politickou kartu. Pokud by ale zvítězila na evropské straně trubek podobná logika, a šlo by „jen o business“, představovala by fungování tohoto plynovodu další bod oslabující evropskou politiku ve vztahu k Rusku.

Více o osudu Nord Streamu 2 si můžete přečíst na mém webu ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…