Novák (ANO): Jste nemocní? I za tohle se vás stát chystá zkasírovat...

25.04.2023 16:21 | Komentář

Jste zodpovědní, dodržujete hygienické návyky a snažíte se žít zdravě? Občas se vám ale stane, že vás rozbolí hlava, klouby a něco na vás tzv. leze.

Novák (ANO): Jste nemocní? I za tohle se vás stát chystá zkasírovat...
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Marek Novák

V posledních čtyřech letech jste mohli zůstat doma na neschopence a třeba mohli i nějakou práci udělat z domova. Vláda Pětikoalice přišla v rámci svého finančního kutilství s nápadem, že znovu zavede karenční dobu. Zaměstnanci by tak nedostávali náhradu mzdy za první tři dny nemoci (pokud se vláda nerozhodne, že to bude ještě více dní). Údajně o tom rozhodne analýza, kterou ministerstvo zdravotnictví obdrží do konce dubna. Většina koaličních stran toto opatření považuje za smysluplné šetření. Teď zaměstnanci dostávají šedesát procent základu výdělku už od prvního dne pracovní neschopnosti.

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček nedávno pro ČT uvedl: „Přineslo by to, co při původním zavedení – to znamená, že počet dní v nemocenské poklesl na úroveň, která je obdobná i v zahraničí." Pro jsou také předseda STAN Vít Rakušan a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Otevřeně proti jsou zatím jenom Piráti.

V mediálním prostoru už se proto objevují první sdělení ve smyslu, že občané neschopenku zneužívají, statisticky jsou více nemocní a podobně. Bude proto velice zajímavé, jaké výsledky přinese avizovaná analýza ministra Válka a z jakých dat bude čerpat.

Ještě je potřeba pro úplnost doplnit, že náhradu mzdy prvních čtrnáct dnů teď platí zaměstnavatel. Společně se zrušením karenční doby ale před čtyřmi lety zaměstnavatelům kleslo o dvě desetiny procenta i pojistné, které platí za zaměstnance. Jednou z variant teď má být i to, že by tato platba znovu vzrostla. Karenční doba byla v České republice ustanovena v roce 2008, kdy zavedla neplacené první tři dny nemoci. V roce 2019 byla zrušena a zaměstnavatelé museli začít pracovníkům vyplácet 60 % základu příjmu v prvních třech dnech nemoci.

A ještě dovětek k zahraničí. V Evropské unii nemá karenční lhůtu přibližně polovina států (např. Belgie, Německo, Dánsko, Polsko a Slovensko). V ostatních státech se její délka pohybuje od jednoho do sedmi dnů.

Pojďme si vyjmenovat, jaké bude mít zavedení karenční doby výhody. Pro stát údajný finanční příjem. Ale známe to. U windfall tax to také bylo napřed 100 miliard, teď to prý bude 40, ale ono se ještě uvidí, kolik to nakonec bude. Potud výhody pro stát. Pro zaměstnance to žádné výhody nemá. Pouze nevýhody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Marek Novák, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Umlčet každého, kdo by poukázal na Bidenovu indispozici

18:02 Mašek (ANO): Umlčet každého, kdo by poukázal na Bidenovu indispozici

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mentálnímu stavu Joea Bidena.