ODA: Kytička pro učitelku nestačí

09.07.2018 13:29 | Zprávy

1,3 milionu našich dětí a studentů z českých základních a středních škol všeho typu se rozjelo na prázdniny. Maturantům (a zhruba 20 procent z nich zkoušku z dospělosti musí zopakovat nejen z neoblíbené matematiky, ale také z češtiny) začnou prázdniny poslední, po nichž postoupí buď na některou z českých vysokých škol, nebo začnou pracovat.

ODA: Kytička pro učitelku nestačí
Foto: ODA
Popisek: Občanská demokratická aliance

Čas prázdnin je ovšem starostí pro rodiče: devět týdnů školních prázdnin se tak zdaleka nekryje s možnostmi čerpání dovolené rodičů. Včas objednané tábory pomohou, ale pro řadu ne tak ekonomicky silných rodin je stále nejvýhodnější institut prázdnin u prarodičů. Budou-li však dnešní mladí porod svých dětí dále odkládat na vysoký věk, pak hlídání vnuků nemluvě pravnuků už babičky a dědové ve vysokém věku a s řadou neduhů sotva zvládnou. Zřejmě část dobrodružnějších teenagerů vyrazí sbírat zkušenosti za hranice, což má v dnešním otevřeném globálním světě řadu výhod, ale také značných nástrah.

Dnešní čas přeje získávání zkušeností při pracovních brigádách. Na rozdíl od minulých let, kdy takových míst bylo málo, chybí dnes na pracovním trhu na čtvrt miliónu lidí a firmy berou téměř každého, kdo u nich danou práci vykonávat může. Navíc už platí slušné mzdy a mnohé firmy si takto předcházejí své budoucí stálé zaměstnance. Brigáda je velmi vhodná forma pro to, aby mladý člověk pochopil cenu peněz. „Tati, co to jsou dneska dva tisíce za značkové sportovní boty,“ řekne rodiči nejeden student. Ale vydělat si tyto dva tisíce třeba mytím černého nádobí při brigádě v restauraci, to už většinu mladých vede k racionálnějšímu uvažování nad tím, za co své vydělané peníze vydají nejlépe.

Pro armádu čtvrt milionu učitelů a dalších pedagogických pracovníků jsou prázdniny nedočkavě očekávaným časem relaxace, odpočinku a spravení nervů často během školního roku napjatých k prasknutí. I když mnozí kantoři dostávají od svých žáků a studentů v poslední den kytičku, přáli by si zejména větší celospolečenské uznání své práce, bez níž nemá Česko šanci se v celosvětové soutěži národů dobře uplatnit. To není jen o zvýšení učitelských platů, jak slibuje vláda, ale hlavně o tom, aby nebyli učitelé některými rodiči vnímáni jako „socky“, o nichž mohou před svými dětmi mluvit s neskrývaným despektem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem

11:28 Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem

S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, jak se zalíbit, ne podstatu věci a skutečnou pomoc lidem, řík…