ODS: 7 karikatur, které změnily svět

10.01.2015 15:07 | Zprávy

Nedávný teroristický útok na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo je otevřeným útokem na svobodu slova, která je jedním ze základních pilířů západní civilizace. Proto zveřejňujeme 7 nejznámějších karikatur, které otřásly světem a mnohdy svým autorům přinesly nemalé potíže.

ODS: 7 karikatur, které změnily svět
Foto: red
Popisek: Logo ODS

1. Honore Daumier

V roce 1832, 2 roky poté, co francouzský král Ludvík Filip oficiálně zrušil cenzuru tisku, zveřejnil Honore Daumier karikaturu Ludvíka Filipa, kterou nazval „Gargantua“. Obtloustlý král polyká daně a z jeho zadnice vychází vládní dekrety. Autor, vydavatel, i tiskař byli obviněni, avšak pouze Honore Daumier skončil na půl roku ve vězení.

2. Louis Raemaekers

Luis Raemaekers byl známým holandským kreslířem, který byl nejaktivnější během první světové války. Po napadení Belgie Německem začal vytvářet karikatury zesměšňující Němce a císaře a netajil se tím, že jeho cílem je změnit neutrální postoj Holandska, které se dle něj mělo připojit na stranu Dohody. Byť nemohl být oficiálně cenzurován, vytvářela Holandská i Německá vláda na Raemaekerse takový tlak, který vyústil v jeho emigraci do Velké Británie v roce 1915. Zde pokračoval v práci karikaturisty pro kancelář válečné propagandy a Daily Mail.

3. David Low

David Low se nejvíce proslavil svojí prací pro večerník Evening Standard během 2. světové války. Jeho nejznámější kresba „Randevouz“ vyšla 20. září 1939 a popisuje cyničnost paktu Molotov-Ribbentrop o dělení Polska mezi Hitlerem a Stalinem.

4. David Levine

David Levine patřil k nejznámějším karikaturistům v USA v poválečných letech. Mezi nejznámější patří jeho karikatura Henryho Kissingera z roku 1984 „Screwing the world“, která vyšla v časopise The Nation. Proti jejímu zveřejnění vznikla petice, kterou podepsali všichni zaměstnanci.

5. Jylland-Posten

V roce 2005 vyšlo v dánském deníku Jylland-Posten několik karikatur proroka Mohameda. V důsledku toho propukly v mnoha muslimských zemích demonstrace, při kterých zemřelo na 100 lidí a okolo 500 bylo zraněno. Autoři museli nastoupit do programu na ochranu svědků, jelikož někteří vlivní islámští duchovní vypsali odměnu na jejich hlavy ve výši několika miliónů dolarů.

6. Plantu

Na výše uvedené protesty proti karikatuře Mohameda zareagoval hlavní kreslíř francouzského Le Monde s uměleckým jménem Plantu. Z věty „Nemohu kreslit proroka Mohameda“ vytvořil obrázek, který ho nápadně připomíná.

7. Charlie Hebdo

Satirický časopis Charlie Hebdo se karikaturám Mohameda věnoval již v roce 2012 a 2011, kdy dokonce neznámý útočník vhodil do oken pařížské redakce molotovův koktejl.

Bohužel útoky z 7.1 byly připraveny mnohem důkladněji a vedly ke smrti 12 nevinných lidí.

Čest jejich památce a upřímnou soustrast pozůstalým. Svobodu si vzít nenecháme!

Redakce ODS Praha 9

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

platy

Podepsal byste se pod slib Fialy, že za pár let budeme mít platy jako v Německu nebo Rakousku? Není to spíš jen čirý populismus pokud ne přímo lež? Protože třeba teď jste už nějaký rok u moci a máte dojem, že naše životní úroveň nebo reálné mzdy rostou? Já mám totiž spíš opačný pocit a rozhodně nejs...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

9:15 Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

Evropský parlament minulý týden i hlasy poslanců ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů schválil složen…