„Výsledek považuji za dobrý kompromis. Ze svých požadavků musely ustoupit obě strany – jak největší koncerny, tak nejmenší sedláci. Protože by zastropování plateb v I. pilíři, jak jej umožňuje nařízení EU, nepřineslo kýžený efekt, rozhodli jsme se pro navýšení redistribuční platby na 23 %. Jenom takto můžeme narovnat podmínky mezi malými, středními a velkými farmáři. Zároveň dojde k zastropování jednotlivých investičních dotací ve II. pilíři, aby jednotlivé podniky nemohly získávat stovky milionů korun a tuto výhodu využívat v konkurenčním souboji,“ uvedl poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.
„Pro český venkov je výsledek jednání skvělou zprávou. Po osmi letech prosazování zájmů velkých koncernů se obrací pozornost i k malým a středním farmářům. Větší podpora jim umožní vyrábět levnější a zároveň kvalitnější potraviny, což zvýší zájem zákazníků o ně. Pomůžeme tak nejen farmářům na venkově, ale také přírodě omezením zbytečných dovozů ze zahraničí. Tohle je daleko lepší cesta, než povinné kvóty na potraviny, které prosazovala minulá vláda,“ dodala europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.