Okamura (SPD): Bohatství se kvůli Fialově vládě přesunulo od střední třídy k nejbohatším

21.08.2023 10:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drahotě.

Okamura (SPD): Bohatství se kvůli Fialově vládě přesunulo od střední třídy k nejbohatším
Foto: Hana Brožková
Popisek: Tomio Okamura

Fialova drahota drtí především střední třídu. Bohatství se kvůli Fialově vládě přesunulo od střední třídy k nejbohatším a do zahraničí, de facto říká studie ČNB. Mimořádná inflace roku 2022 drtila v Česku hlavně střední třídu, zjišťuje studie zveřejněná Českou národní bankou. Za současnou mimořádnou inflaci platí v Česku hlavně střední třída. Její životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl nejbohatších vrstev. Takže je vidět, že Fialova vláda pomáhá multimilionářům a pracujícím škodí.

„Z pohledu příjmových kvintilů si nejlépe vedla nejbohatší pětina domácností, a to jednak díky vyššímu podílu příjmů z podnikání a kapitálu, jednak díky nižšímu daňovému zatížení takových příjmů. Relativně mírný pokles kupní síly zaznamenaly nejchudší dvě pětiny domácností, pro které většinu příjmů představují důchody a jiné sociální transfery. Nejhlubší propad kupní síly zasáhl střední střídu (třetí a čtvrtý příjmový kvintil),“ píše se ve studii ČNB.

„Tíhu negativních nákladových šoků totiž „zaplatili“ spotřebitelé, zatímco výrobci si ve vyšších maržích kompenzovali i ziskově hubenější pandemické roky. Prudký růst nákladů způsobil obtíže mnohým firmám a živnostníkům, v průměru napříč ekonomikou ale výrobci dokázali drahé energie a další náklady plně přenést na zákazníky, a dokonce si i navýšit marže,“ uvádí studie.

„Ne úplně všichni lidí dramaticky chudli. Loni totiž navíc vedle odlivu stovek miliard dividend došlo k výraznému navýšení podílu zisků firem na celkovém výkonu ekonomiky.  Četné firmy a podniky totiž z velké části fabulativně využily narativu mimořádné situace, dané válkou na Ukrajině a jejími ekonomickými dopady, aby si navýšily své zisky a marže vysoko nad rámec objektivního nárůstů nákladů. Podstatnou složkou obecné inflace tak loni byla takzvaná maržová inflace, resp. inflace zisků firem. Prostor maržové inflaci z velké části nechtěně otevřeli i mnozí politici, kteří proklamacemi typu té, že i ´Česko je ve válce´ celou loňskou situaci dramatizovali,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťastný (PRO): Už můžeme mluvit pravdu bez nálepek, bez cenzury, bez hysterie?

21:01 Šťastný (PRO): Už můžeme mluvit pravdu bez nálepek, bez cenzury, bez hysterie?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupci na Ukrajině.