Okamura (SPD): Vláda prosazuje, aby Česká televize a rozhlas mohly špiclovat podnikatele

20.10.2024 10:11 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novým pravidlům stran koncesionářských poplatků.

Okamura (SPD): Vláda prosazuje, aby Česká televize a rozhlas mohly špiclovat podnikatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: První řádná schůze sněmovny po letních prázdninách. Promluví ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš o stavu digitalizace stavebního řízení

Fialova vláda prosazuje, aby Česká televize a rozhlas mohly špiclovat podnikatele. Koaliční poslanci poslali do sněmovny potenciálně dost kontroverzní pozměňovací návrh k takzvané velké mediální novele. Ten by totiž Českou televizi rozhlas opravňoval žádat o osobní data firem, konkrétně od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Důvodem má být efektivnější výběr rozhlasových a televizních poplatků. Podle hnutí SPD televize a rozhlas nejsou objektivní, ale jsou nástrojem vládní a bruselské propagandy. Prosazujeme zrušení koncesionářských poplatků a samozřejmě odmítáme, aby Česká televize a rozhlas kohokoli špehovaly.

Předkladateli návrhu jsou poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Jan Lacina (STAN). Podstatou návrhu je, že ČT a ČRo mohou od České správy sociálního zabezpečení vyžadovat informace o firmách, kolik mají zaměstnanců za účelem kontroly a výběru poplatků. Zákon počítá s tím, že poplatky za ČT a ČRo budou odstupňovány podle počtu zaměstnanců. Společnosti nad 25 zaměstnanců už i tak přitom budou platit až 246 tisíc korun ročně. Z médií o věci informovalo Echo24.

Hnutí SPD se zvýšením koncesionářských poplatků jednoznačně nesouhlasí a odmítáme i samotnou jejich existenci, která nemá žádné opodstatnění. V osmnácti evropských zemích koncesionářské poplatky ani neexistují a veřejnoprávní média jsou tam financována přímo ze státního rozpočtu, anebo jiným způsobem, a nikoliv prostřednictvím této speciální nesystémové daně. Náš návrh je tedy financování veřejnoprávních médií v ČR ze státního rozpočtu, což umožňuje i kontrolu hospodaření těchto institucí Nejvyšším kontrolním úřadem. V tomto směru předložíme k tomuto nebezpečnému vládnímu legislativnímu materiálu své vlastní pozměňovací návrhy.

Návrh pracuje se zvýšením poplatku za televizní vysílání od příštího roku o 15 korun na 150 korun měsíčně a se zvýšením rozhlasového poplatku o deset korun na 55 korun. Nově by se poplatníkem měla stát každá domácnost, která má připojení k internetu nebo chytrý telefon, bez ohledu na to, zda vlastní TV či rádio. S takovým návrhem nesouhlasí 70 procent lidí. Informovala o tom ČTK.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Na to člověk nemusí být ekonom...

18:05 Majerová (Trikolora): Na to člověk nemusí být ekonom...

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k reakcím ekonomů na prohlášení Petra Fialy, že Češi…