Ondrová (ODS): 70 let od popravy Dr. Milady Horákové

26.06.2020 20:38 | Zprávy

V době procesu a následné vraždy – jinak se vykonstruovanému procesu, podporovaného velikou částí zfanatizované a hysterické veřejnosti jinak říct nedá – jsem byla ročním dítětem. Pátrám ve své paměti, kdy jsem se poprvé doslechla, či dočetla o paní Miladě.

Ondrová (ODS): 70 let od popravy Dr. Milady Horákové
Foto: ODS
Popisek: ODS

Něco jsem věděla od rodičů, a více jsem se dočetla a doslechla až před rokem 1968. V učebnicích dějepisu panovalo zvláštní ticho a mnoho lidí se později přiznalo k tomu, jak podlehli sovětsko-komunistickým agitkám a cíleným dezinformacím. Ba někteří se dokonce i omluvili za to, že podlehli. Bylo jich však žalostně málo.

Poslouchám již dostupné záznamy z procesu s dr. Horákovou a mám možnost slyšet ječivý, agresivní hlas prokurátora Urválka a vedle toho klidný, inteligentní a přesvědčivý hlas M. Horákové. Právě z toho mi jde mráz po zádech. Ale doslova fyzicky zle mi je, kdykoli si vzpomenu na nedávné vystupování poslankyně Válkové s prvky zvláště selektivní paměti, která celý národ přesvědčovala o tom, že nevěděla, kdo je jakýsi Urválek, ač s ním působila na jednom pracovišti .

My, kteří jsme prožili větší část svého života v komunistickém nebo socialistickém zřízení – vždyť je to vlastně jedno – jsme povinni nezapomenout a pomoci udržet v paměti národa nejenom například vítězství v hokeji, ale i popravu jediné ženy odsouzené v politických procesech v padesátých letech.

Měla jsem to štěstí, že jsem se setkala a hovořila s opravdovými hrdiny – letci RAF Peřinou a Fajtlem, s politickými vězni, členy PTP, disidenty, ze Zlína to byli třeba A. Černý nebo J. Němec. Všem jim, spolu s tisíci umučených, popravených a vězněných, patří moje úcta.

Ti z nás, komu není lhostejné to, čemu se říká „paměť národa“, mohou sami něco udělat proti „chorobě“ její ztráty. Každý svým malým dílem. I proto ve Zlíně v roce 2004 ODS, spolu s Konfederací politických vězňů a ZHN, pomohla prosadit a realizovat „Památník obětem totality“.

Byla to tehdy skutečná bitva o každé slovo, které je dnes na kameni vytesáno. Právě od komunistů v zastupitelstvu padaly urážky, byly vedeny i osobní útoky a osočování. Pomník je instalován na budově zlínské radnice a po mnoho let bylo obvyklé, že se u něho scházeli a hovořili především bývalí političtí vězni, PTP, skauti a teprve potom politici. I tato tradice pomalu odchází. Přesto máme povinnost my, kteří ještě žijeme, se na tomto místě scházet, vzpomínat a připomínat. Například právě tento týden, při neblahém výročí popravy paní dr. Milady Horákové.

PhDr. Irena Ondrová
místopředsedkyně Výkonné rady UNICEF ČR
členka ODS

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Návrh je dalším důkazem naprostého odtržení Fialovy vlády od reality

16:21 Rozvoral (SPD): Návrh je dalším důkazem naprostého odtržení Fialovy vlády od reality

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…