„Otravy zvířat jedem karbofuranem jsou téměř na denním pořádku, nejvíce na otrávené návnady doplácejí dravci, často velmi vzácní, chránění naší i evropskou legislativou,“ říká Petr Orel, senátor za Zelené, který dlouhá léta působí i jako vedoucí záchranné stanice.
„V rámci své letité praxe v Bartošovicích jsem inicioval desítky podnětů na tuto kriminální činnost Policii ČR. Ve všech případech bylo vyšetřování zastaveno a pachatel označen za neznámého. Nedá se říci, že by se kriminalisté nesnažili případy objasnit, u některých byl i v zásadě pachatel znám, ale pro nedostatek přímých důkazů nešlo nakonec podat obvinění.
Zřejmě bude nutné chytit pachatele přímo při činu. Orgány činné v trestním řízení v případech kriminality na úseku ochrany přírody by možná potřebovaly lepší podmínky práce, které by zvýšily jejich motivaci a efektivitu vyšetřování.
Zarážející a těžko pochopitelné je, že velmi prudký jed karbofuran, již řadu let zakázaný druh pesticidu, je pořád travičům k dispozici a v té souvislosti si je dobré uvědomit, že přístup k němu měli pouze lidé pracující v zemědělské výrobě.
Jsem přesvědčen, že kontextu těchto otrav je nanejvýš žádoucí velká opatrnost a důsledná kontrola využívání různých druhů pesticidů v zemědělství, a to se bezesporu týká i využívání rodenticidu Stutox II, u kterého se již druhotné, necílové otravy jiných druhů teplokrevných živočichů prokázaly.“
Senátor Orel se stojí i za peticí Krajina bez jedů a spolu se skupinou dalších 11 senátorů podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení nařízení dovolujícího plošné rozhazování jedu Stutox II.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV