Trochu mně uniká, v čem je to vlastně báječné pro běžného občana. Ten za euro platí podstatně více, nežli by musel, pokud by ČNB nechala vývoj vztahu eura a koruny volnému tržnímu vývoji. Nebylo by to už asi „jen“ těch 8 %, o které vlastně ČNB devalvovala korunu před dvěma lety, ale bylo by to podstatně víc… Možná 15 % nebo dokonce 20 %.
Konstatuji po několikáté, že ČNB nemá žádnou exit strategii na ukončení této pro lidi i pro stát zbytečně drahé intervence, a tak ji prodlužuje. Zkrátka, prodloužení doby intervencí se dalo očekávat, protože vedení ČNB neví, jak z toho. Až chlapci, které do Bankovní rady jmenoval V. Klaus, odejdou, jejich nástupci tento smutný problém ale budou muset řešit.
Intervence na slabou korunu stály ČNB, a tedy daňové poplatníky, v červenci 30 miliard korun, v srpnu 100 miliard korun a v září 63 miliard korun. Souhrnně tedy ve třetím čtvrtletí utratila ČNB za oslabování koruny téměř 200 miliard korun. Od zahájení intervencí v listopadu 2013 za oslabení koruny ČNB vyházela už 390 miliard korun, a to je opravdu drahý špás. Co tomu asi říká premiér Sobotka, který zásah ČNB pochválil?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV