V posledních měsících se ve veřejném prostoru vášnivě diskutuje nad cenami energií pro domácnosti a firmy. V politice je toto téma neustále skloňováno, která vláda to zapříčinila. Ministr Síkela neustále zdůrazňuje ve své namyšlenosti, že začal zachraňovat energetiku. Přitom neustále mluví o rozvoji obnovitelných zdrojů energií, které by v budoucnu měly nahradit „špinavé“ uhelné zdroje nejen ve výrobě elektrické energie, ale i tepla. Přitom si neuvědomuje, že energetika je součástí života všech občanů bez ohledu na politický souboj v Poslanecké sněmovně i mimo ni. Právě současný ministr Síkela a fialová vláda nejsou schopni hledat řešení napříč politickým spektrem. Obhajují svoje politické proklamace a nejsou schopni veřejné diskuse v Poslanecké sněmovně, což se již potvrdilo při parlamentním jednání 16. listopadu 2023. Minulý týden majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač veřejně oznámil, že uvažuje o odstavení dvou uhelných elektráren v Počeradech a Chvaleticích o celkovém instalovaném výkonu 1 800 MW. Reakce ministra průmyslu a obchodu byla opět nepochopitelná, když začal tvrdit, že se defacto nic neděje. Je tomu skutečně tak? Jaksi pozapomněl sdělit, že uhelná energetika se v roce 2023 z 38,5 % podílela na celkové výrobě elektrické energie České republiky. Navíc elektrárna Chvaletice zajišťuje kromě výroby elektrické energie i dodávky tepla do města Chvaletice a do dvou průmyslových areálů v lokalitě mezi městem Chvaletice a provozem elektrárny. Celková roční dodávka tepla je cca 130 TJ při tepelném výkonu 4x 15 MW. Při odstavení elektrárny bude CZT do města Chvaletice a obce Trnávka bez tepla.
Již deset let komise pro průmysl a obchod ČSSD upozorňuje na problém náhrady uhelných zdrojů alternativními zdroji. Energetičtí odborníci spolupracující s energetickou subkomisí Sociální demokracie analyzovali dopady odstavením uhelných zdrojů a dospěli k názoru, že provoz uhelných elektráren by měl být do roku 2043. Podstatnou část energetického mixu po roce 2045 musí tvořit jaderné zdroje s cca 50 % podílem, paroplynové a plynové zdroje v kombinované výrobě s teplem cca 25 %, obnovitelné zdroje 20 % a další alternativní zdroje v teplárnách zbylých 5 %. Sociální demokraté by měli mít zájem nejen na vyřešení problému s cenami energií, ale zaujmout stanovisko k udržitelné energetice. Tento návrh nebyl, bohužel, akceptován politickým vedením strany jak za předsedů Jana Hamáčka, tak i Michala Šmardy, kteří s ekologickými organizacemi v dokumentu „Vize ČSSD pro Česko 2030“ prosazují odstavení uhelných zdrojů do roku 2030.
ČSSD - Česká suverenita sociální demokracie bere vážně záměr skupiny Sev.en Energy k odstavení dvou uhelných elektráren v roce 2025 a uvědomuje si negativní dopady nejen v dodávkách elektřiny, ale nárůstem nezaměstnanosti převážně na severu Čech. Prohlášení ministra průmyslu a obchodu, že elektřinu dovezeme ze zahraničí, jsou stejně úsměvná jako tvrzení, že z Ruska do Čech neproudí zemní plyn. Nové vedení ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem apeluje na vládu, aby se již nyní začala vážně zabývat energetickou situací při výpadku výroby elektrické energie a možných důsledků při dalším odstavením uhelných elektráren, jak již delší dobu upozorňuje také největší výrobce ČEZ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV